Bilgi Arşivi

Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır

Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır, bilgi arşivimizde Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır konusunu ele aldık. Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır

Amortisör otomobillerde bi hayli önemli parçalardan biridir. Amortisör aracılığıyla aracınızda rahat bir sürüş keyfi yaşarsınız. Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır ile alakalı bilgi deneyimi edinen sürücüler daha güvenli ve rahat sürüş deneyimine merhaba diyebileceklerdir. Bunun için, genel sürüş tecrübelerini birleştiren ve tecrübe ile bilgi birikiminin sonucu olarak, arızanın meydana geldiği nasıl fark edilir sorusu üzerine odaklanılacaktır.

Otomobil sürücüleri için Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır sorusunu maddelendirecek olursak, o maddeler şu biçimde;

  • Aracınızla hareket halindeyken çukura girdiğinizde tokurtu sesi gelmesi,
  • Aracınızın direksiyonu sağ yada sol tarafa doğru çevirdiğiniz de gıcırtı sesi gelmesi,
  • Aracın dönüşü sırasında bir araya gelen esneme sonrasında yaşanan ve rahatlıkla fark edilebilen sesler,
  • Ani fren ve gaz pedallarına yapılan müdahaleler sırasında bir araya gelen sesler de amortisör takozunda bir araya gelen arıza belirtilerindendir.

Amortisör Hakkında Genel Bilgiler

Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır

Amortisörlerin görevi aracınızda hayati olmasada kritik olarak nitelendirebiliriz. Yaylı kaldıraç sistemine sahip olan amortisörler, araçlarda tekerlek bölgesinde bulunur. Otomobilinizle bozuk bir yola girdiğinizde aracın dengesinin bozulmasını, ani kinetik enerjinin otomobilinize zarar vermesini engellemek için yapılmış ve gerekli bir parçadır. Bu işlemi yaylar yardımıyla aniden önüne çıkacak bozuk yollardan kaynaklı oluşabilecek tüm problemleri minimuma indirir.

Şimdi asıl gelelim makalemizin en önemli noktlarından birisinin cevabını vermeye. Aracınızın bu kadar önemli bir parçası olan amortisörler nasıl arıza verir. Arız sonrasında aracınıza ne gibi etkileri olur. Sadece konforsal sorunlarmı yoksa daha kritik poblemlerin oluşması gibi durumlarla karşılaşmak olabilecekmü. Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır sorusu özellikle araba sürmeyi yeni öğrenen yada aracın teknik donanımlarinden fazla fazla bilgisi olmayan şöförlere yardım edecektır.

Amortisör Takozu ve Arızanın Önemsenmesi

Ototmobil kullanıcıları araçlarından ses gelmesi durumunda ilk kez akıllarına ön takımda oluşabilecek sorunlar akla gelmektedir. Bu nedenle aracının rot balans ayarlarının yapılmasıyla birlikte poblemlerin ortadan kalkacağı gibi düşüncelere inanılır. Bir çok otomobil şoförünün böyle bir ses gelmesi durumunda akıllarından amortisör takozundan kaynaklı bulunacağı pek akla gelmez. Hatta böyle bir araç parçasının olduğundan haberi olmayanda olabilir.

Zamanında ve doğru teşhis yapılamayan araçlarda sorunun daha büyüyebileceği büyümese bile anormal seslerin fazlalaşacağını unutmayın. Hatta arada bir doğru tespit edilememesinden dolayı hiç alakası olmayan parçaların değiştiğide gözlemlenmiştir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz makalenin başlarındaki Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır ile alakalı ikazları dikkatle takip etmeli ve sizin için verilen tavsiyeleri dikkatle takip etmelisiniz. Hem cebinizden çıkacak gereksiz masraflardan hemde sorunun uzamasını kısaltmış olursunuz ve problem ortadan kalkmış olur.

Konforlu sürüş yolunda, engebeli arazilerin araca ve araç sakinlerine tesirini minimuma indirmeyi amacında olan amortisörlerde arıza görülebilir. Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır sorusu üzerinde belli başlı göstergeler ifade edilmiştir. Yol konforunu ve güvenliğini önemseyen şoförler için bu öneriler dikkatle takip edilmelidir.

Amortisör Takozu Nasıl Değiştirilmektedir?

Amortisör takozu değişimini gerçekleştirebilmek için Z rot ismiyle bilinen amortisör hattında bulunan bağlantı elemanı nizami bir biçimde sökülür. Bu parçanın sökülebilmesi için aracınızı lifte kaldırmanız gerekir ve sonrasında sökme işlemini uygulayın.

Araç teker poryasına bağlantı sağlanan iki tane saplama vidası da sökülerek amortisörün boşa çıkması sağlanır. Helezon yay adı verilen iç kısmın da sökülmesi ile birlikte amortisörler artık söküme hazır hale gelmiştir. Daha önce tespiti gerçekleştirilen problemli parça dikkatli bir biçimde ayrılır. Yeni parça amortisöre ilave edilerek amortisör araca monte edilir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra aracınız da amortisör takoz sorunuyla alakalı tüm sorunlar ortadan kalkacaktır.

Daha önce Fren Disk Yamulması Neden Olur, Nasıl Anlaşılır? ile alakalı yazdığımız makaleyi inceleyip istifade edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Fren Disk Yamulması Neden Olur, Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizde Fren disk yamulması, Fren Disk Yamulması Nasıl Fark Edilir? ve Fren Disk Yamulması Nasıl Giderilir? ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu