Sağlık

Amla Yağı Faydaları

Amla Yağı Faydaları, sağlık bölümümüzde Amla Yağı Faydaları ile alakalı bilgi aktaracağız.. Amla Yağı Faydaları ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Amla Yağı Faydaları

Hindistan’da sıklıkla kullanılan Amla yağı bizim ülkemizde de kullanılmaktadır. Hindistan’da amla meyvesi doğrudan yahut toz olarak yenebilir. Amla yağı, Hindistan cevizi yağı ile ısıtılarak da elde edilebilir. Bu yağ özellikle saç yönünde çok mühimdir. Saç bakımı tüm dünya çapında kadınların en önemli konularından biridir. Saçları sağlıklı ve göz alıcı tutmak tüm kadınların ilk hayalidir. Bu bakımdan kadınlar daha çok saç dökülmesini önlemek için önleyici önlemler almaya çalışırlar.

Mevsimsel nedenlerle yahut çok miktarda kimyasal kullanımı sebebiyle kadınların saçları hızla dökülmeye başlar. Bu durum bir çok kadını rahatsız etmektedir. Birçok kadın saçlarının dökülmemesi için doğru ürünleri kullanır. Bu amaçla faydalı ürün bilgileri elde etmek ister. Kadınların saçlarının istediği bir diğer şey de erken beyazlamaya çare bulmaktır.

Amla yağının ne olduğundan ve içinden kısaca bahsettik. Peki nedir bu amla yağının faydaları, ne için kullanmalıyım? gibi sorularınız varsa içeriğimizi okumaya kesinlikle devam edin.

Türkiye’deki adı ile bektaşi üzümü yağı yani amla yağı kullanımını öneren uzman kişiler, bu yağın saç büyümesi üzerinde etkisi olduğunu dile getiriyor. Bu nedenle amla yağı saç çıkartır mı sualinin yanıtı evettir. Phyllanthus emblica yağı saçı besleyen bir çok önemli asit içerir. Bu asit aracılığıyla saçın dayanıklılığı ve canlılığı artar. Bu saçların daha bi hayli hızlı uzamasına neden olacaktır. Bu, amla yağının faydalarından biri olarak sayılabilir. Saçların çıkmamasının en önemli nedeni çok hızlı kırılacak olmasıdır.

Kadın saçı sürekli olarak olarak bir çok zamandan geçer. Bunun neticesinde saçlar kırılır ve canlılığını kaybeder. Saç canlılığını ve nemini kaybeder ve artık uzamaz. Bu noktada uzman kişiler Phyllanthus emblica yağının rolünden bahsederler. Amla yağı, saçı güçlendiren mineraller ve vitaminler içerir. Bunun yanında saçı uçtan uca besleyebilir. Saçı besleyen amla yağı aracılığıyla saçlar sağlıksız görünümünden kurtulabilir.

Açıklamalar, amla yağının saçlarda kullanımının kolay bir şekilde olduğunu gösterir. Amla yağını goğrudan saç köklerine dökün. Daha sonra bu yağı tüm saç köklerinize masaj yapın. Amla yağının saçta minimum iki saat kalması gerekir. Bu süre zarfında şapkayı başınıza geçirin ve iki saat bkatın. Şapka yerine isteğinize göre bir bone veya bir tülbent gibi şeyler de tercih edebilirsiniz.

 Lakin amla yağının gece kullanılması daha pratiktir. Gece yatmadan önce saçınıza amla yağı sürün. Sabaha kadar böyle olsun. Bu uygulamayı düzenli olarak uygulayarak saçlar daha göz alıcı ve canlı hale gelecektir. Amla yağını saça sürdükten sonra insanlar kısa bir sürede tesirini gördüklerini söylerler.

Amla yağını yalnızca kadınlar kullanabilir gibi herhangi net bir kıssas yoktur. Erkekler de saç yahut sakal için amla yağından faydalanabilir. Bunun için elinize biraz bektaşi üzümü yağı alın ve sakalınıza sürün. Yaklaşık bir saat sonra sakalı ılık suyla durulayın. Saçlar için amla yağına başvururken erkeklerin saçlarında amla yağını minimum  bir saat bekletmesi gerekmektedir.

Amla yağı ile alakalı uzman kişiler her türlü araştırmayı yaptıklarını belirtir. Amla satışı meydana getiren siteler de bu yağın kullanımının hiç bir zararı olmadığını anlatım eder. Saçları uzatma mevzusunda zararı olmayan amla yağının yine de kesinlikle kullanım sıklığı durumuna dikkat edilmesi tavsiye edilir. Amla yağının zararları durumu için  uzman kişiler ürünün her gün kullanılmaması gerektiğine dikkat çeker. Buna nazaran amla yağını her gün kullanmak saçların devamlı yağlı bir halde kalmasına neden olmaktadır.

Amla yağı, en iyi biçimde hindistancevizi  şeklinde elde edilmektedir. Buna ayçiçek yağı da eklenir. Piyasada hazır bulunan amla yağı çoğu zaman katkısız ve saf bir halde karşımıza çıkmayabilir. Sizler için en doğru ve sağlıklı tercih amla yağını evde doğal yollardan kendiniz hazırlamanız ve kullanmanız olacaktır.

1 su bardağı kurutulmuş amlaya Hindistan cevizi yağı ve çok az miktarda Ayçiçek yağı ekleyerek iyice karıştırmanız tavsiye edilir. Bu karışımdan sonra amla toz haline bürünecektir. Karıştırma işlemi 5 dakika devam edip tamamen bittikten sonra tavada bu karışımı bi hayli az bir ısı ile ısıtmanız gerekecektir. Bu karışım ısındıktan sonra bir süzgeçle iyice süzülmeli ve sonrasında soğumaya bırakılmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu