Başvurular

Alo 183 Sosyal Destek Hattı Nedir?

Alo 183 Sosyal Destek Hattı Nedir?, başvurular bölümümüzde Alo 183 Sosyal Destek Hattı Nedir? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Alo 183 Sosyal Destek Hattı Nedir? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Alo 183 Sosyal Destek Hattı Nedir?

Bazı kurumlar uzun uzun telefon numaraları tercih etmek yerine 3 rakamlı numaralarla vatandaşların kendilerine ulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Vatandaşların özellikle merak ettiği birkaç numara bulunmaktadır. Alo 183’te araştırılan numaralardan biri olarak karşımıza çıkmakta. Peki, Alo Alo 183 Sosyal Destek Hattı Nedir? Hangi durumlarda kullanılır? Siz de Alo 183 Sosyal Destek Hattını düşünüyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Alo 183 Hattı Ne İşe Yarar ?

Tüm dünya çapında olduğu gibi ülkemizde de bazı acil numaraları bulunmaktadır. Bu numaralardan olan Alo 183 Sosyal Destek Hattı ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çağrı Merkezi numarasıdır.

Bu hat ile

  • Aile,
  • Kadın,
  • Çocuk,
  • Engelli,
  • Yaşlı,
  • Şehit ve gazi yakınlarınasosyal destek hizmeti verilmektedir.  Bu destek kapsamı içinde gelen çağrılar değerlendirilerek klavuzluk ve danışmanlık hizmeti verilmektedir.Alo 183 hattı 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.

Alo 183 Hattı Nasıl Çalışır ?

Bilhassa kadın cinayetlerinin arttığı bu sürede Alo 183 herkes aracılığıyla araştırılan konulardan. Bir ihmal, istismar, şiddet durumunda, tedbir almak ve önleyici hizmet sunmak adına Alo 183 oldukça önem taşımaktadır.

Alo 183 aracılığıyla yapılan ihbarlar dikkatle değerlendirilerek vakanın olduğu ilde görevli Acil Müdahale Ekip Sorumlusuna yahut kolluk kuvvetlerine bildirilmektedir.  Gerektiği zaman emniyet ve jandarma ile koordinasyon sağlanmakta, en kısa bir sürede müdahale edilmesi amaçlanmaktadır.

Diğer güncel yardımlarınıza bakmanızı da öneririz. Diğer sosyal destekleri de düşünüyorsanız şu yazımıza da bakınız  : https://www.sosyalyardimlar.com/yardim-haberleri/

Alo 183 Hattının Engelli Hizmetleri

Alo 183 hattına ulaşan engelli vatandaşlar bu hat aracılığıyla

  1. Rehabilitasyon hizmetleri,
  2. İstihdam çalışmaları,
  3. Eğitim hizmetleri,
  4. Evde bakım hizmetleri ile ilgili bilgi alabilir, istek ve şikayette bulunabilir.

İşitme ve konuşma engelli vatandaşlar 3G uyumlu telefonlar ile görevlendirilen işaret dili bilen personelle görüşebilmektedir. 0549 381 0 183 numaralı hatla görüntülü görüşme yapma olanağı da sağlanmaktadır.

Alo 183 Sosyal Destek Hattı Başvurusu

Alo 183 ile yapılan görüşmeler Türkiye sınırları içinde ücretsizdir. Ayrıca ücretsiz sms gönderimi de sağlanmaktadır. Bilhassa işitme ve konuşma engelli vatandaşlar ad-soyad, T.C. kimlik numarası ve isteklerini içeren mesajları 183’e ücretsiz gönderebilmektedir.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar +90 312 253 92 00 telefon numiçinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çağrı Merkezi’ne ulaşabilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu