Başvurular

Alo 170 Hattı nedir? Şikayet Ve İstek Hattı

Alo 170 Hattı nedir? Şikayet Ve İstek Hattı, başvurular bölümümüzde Alo 170 Hattı nedir? Şikayet Ve İstek Hattı ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Alo 170 Hattı nedir? Şikayet Ve İstek Hattı ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Alo 170 Hattı nedir? Şikayet Ve İstek Hattı

Alo 170 Hattı nedir? Şikayet Ve İstek Hattı ile ilgili tüm ayrıntıları bu paylaşımımızda bulacaksınız.

Ülkemizde bazı bilgilendirmeler için kullanılan kısa numaralar bulunmaktadır. Bu numaraların bazıları çok araştırma konusu olmuştur.  Merak edilen bu numaralar içinde Alo 170 ‘de bulunmaktadır.

Alo 170 hattı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı bir Çağrı Merkezi numarasıdır.

Alo 170 Hattı Ne İşe Yarar

Bu numara üzerinden:

 1. Kişiler sosyal haklarını öğrenebilir,
 2. İş kanunu ile ilgili bilgi alabilir.
 3. İş ve iş güvenliği ile ilgili ihbarda bulunulabilir; istek, öneri ve şikayet iletilebilir.

Alo 170 hattına 7 gün 24 saat ulaşılabilmektedir. 15 Kasım 2010 tarihinde hizmete giren Alo 170 hattına gelen çağrılara uzman kişiler yanıt vermekte hemen çözmeye çalışmaktadır. Hemen çözüm sağlanamayan durumlarda alakalı kurum ve kuruluşlarla iletişim kurularak tüm talepler 72 saat içinde yanıtlandırılmaktadır.

Alo 170 SGK Hattı Hangi Konularda Bilgi Verir

Alo 170 SGK şikayet hattından;

 • Hizmet akdinin feshi
 • Fazla mesai
 • Kıdem ve ihbar tazminatı
 • İşten çıkarma ve çıkarılma
 • Primler
 • İstismar
 • Mobbing
 • Sigortasız çalıştırma gibi konularda şikayette bulunulabilir.

Yapılan şikayetler aynı hafta içinde sonuca ulaşmaktadır.

Alo 183 Sosyal Destek Hattı Hakkında bilgi almak için şu yazımızı mutlaka inceleyinız : Alo 183 Sosyal Destek Hattı Nedir?

Alo 170 Nasıl Çalışır

Bu hattı direk arayarak bilgi alabildiğiniz gibi internet sitesine girerek online olarak da bilgi alabilirsiniz. Web sitesinde görme engelli vatandaşlarımız için görüntülü destek bulunur. Bilhassa işitme engelli vatandaşlarımız ise yazışarak bu hattan bilgi alabilirler. Burada bunun yanı sıra mevzuatla alakalı diğer bilgilere de varabilirsiniz.

Alo 170 Hattı Başvuru Sorgulama

ALO 170 hattını aradığınızda yanınızda kimliğinizin bulunması gerekir. Bunun yanında daha bi hayli hızlı bilgi alabilirsiniz. Alo 170 başvuru sorgulama işlemleri için de aynı biçimde elinizde bu bilgiler olmalıdır.

ALO 170 hattını aramanız halinde, adınıza bir başvuru oluşturulmakta ve başvuru takip numarası verilmektedir. 3 iş günü sonra tekrar arayarak başvurunuzla alakalı bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda https://www.alo170.gov.tr/ adresinden bildirim sorgulama kısmına detaylarınızi girerek başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Genel sağlık sigortası sistemi ile bütün devlet hastananeleri ve araştırma hastanelerinden faydalanabilirsiniz. Genel Sağlık Sigortası Borcu ( GSS ) Nedir ? yazımızı okuyunuz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu