Başvurular

Almanya Tıp Uzmanlık Eğitimi Nedir?

Almanya Tıp Uzmanlık Eğitimi Nedir?, kamu ve özel başvuru bölümümüzde Almanya Tıp Uzmanlık Eğitimi Nedir? nasıl yapılır bilgi verelim istedik. Almanya Tıp Uzmanlık Eğitimi Nedir? ile alakalı bilgiler yazımızın içinde.. 

Almanya Tıp Uzmanlık Eğitimi Nedir?

Almanyada Tıp Uzmanlık Eğitimi

Almanya Tıp Uzmanlık Eğitimi, Almanya’da uzman doktor denklik? Almanya’da asistan doktor maaşı? Tıpta uzmanlığı yurtdışında yapmak? Almanya’da doktorluk? Almanya’da doktorluk danışmanlık?  Tus mu Almanya mı? Almanya’da uzmanlık denkliği? Almanya’da tıp asistanlığı kaç yıl? FSP sınavı nedir? FSP zor mu? Almanya’daki uzmanlık Türkiye’de geçerli mi? Almanyada Tıpta Uzmanlık kaç sene? gibi birden çok sorunun cevabını makalemizde bulabileceksiniz.

Almanya Tıpta Uzmanlık Eğitimi, 6 yıllık tıp fakültesini bitirenlerin, Almanya’da uzmanlık eğitimini tamamlayarak Almanya’ya yerleşebilmelerine olanak tanımaktadır.  Almanyada Uzmanlık Eğitimi tamamlanmasının sonrasında çalışma ve süresiz oturum hakkı ile birlikte vatandaşlık hakkıda elde edilmiş olur. Bir çok kişi için ideal çalışma şartları ve doktorlara verilen hakların üst düzeylerde olduğu, dünya çapındaki gelişmiş ülkelerden olan Almanya’da doktorluk mesleğini yapabilir, istediğiniz branşta uzman hekim olabilir, sizde kariyerinize en iyi biçimde devam edebilirsiniz.

Almanya’da Tıp Uzmanlık Eğitimi için Gerekli Şartlar Neler?

Almanca Dil Seviyesi, noter, tercüme ve onay işlemlerinin yapılması ve sonra sıra vize alınmasına gelmektedir.

Almanya Tıp Uzmanlık Burs Olanakları

1. DAAD Türkiye Bursları

2. Erasmus Burs Programı

3. Heinrich Böll Scholarship

4. Deutschlandstipendium Bursları

5. Rosa Luxemburg Stiftung Scholarships

Almanya Doktor Maaşları

1. YIL 2. YIL 3. YIL 4. YIL 5. YIL 6. YIL
Asistan Doktor 4.631 Euro 4.893 Euro 5.081 Euro 5.406 Euro 5.793 Euro 5.944 Euro
1. YIL4. YIL 7. YIL 9. YIL 11. YIL 13. YIL
Uzman Doktor 6.112 Euro 6.624 Euro 7.074 Euro 7.327 Euro 7.465 Euro 7.656 Euro
 1. YIL 4. YIL 7. YIL
Kıdemli Doktor 7.656 Euro 8.106 Euro 8.749 Euro
 1. YIL 4. YIL 7. YIL
Başhekim Yardımcısı 9.006 Euro 9.649 Euro10.162 Euro

 

Neden Almanya Tıp Uzmanlık Eğitimi ?

Doktorlar için çalışma koşullarının ağır olduğu bir gerçektir. Pratisyen hekimlik süreci ve sonrasındaki ağır çalışma şartları, kazanılan gelir yönünden yaşanan tatminiyetsizlikler ve mesleki diğer birden fazla olumsuzluklar, önemli bir mesleğe sahip olmanıza karşın sizi mutlu edememekte ve birtakım sıkıntılar yaşanabilmektedir. Almanyada oturma izni alarak yada çalışma şartlarının yerine getirilmesi, ki bi hayli zor şartlardır ve ciddi miktarlarda yatırım yapmanız ve emek vermeniz gerekmektedir. Doktorlar yahut sağlık personelleri yönünden ise durum tamamen farklı olabilmektedir. Nüfusun yaşlanması bir araya gelen iş gücü talebi gibi nedenlerden dolayı Almaya hala iş göçü alan ülkelerdendir.  Almanya’nın sağlık bölgesindeki Doktor ve sağlık çalışanı personellerine olan  ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır. Öğrenciler İçin En Uygun Kredi Kartı Veren Bankalar 2021

Almanya’dakine benzer sorunlar yaşayan ülkeler İsviçre, İsveç ve Norveç  sayılsada, Almanya ile karşı karşıya geldirıldığında göçmen yasaları Avrupa dışında ülkelerden gelenlere karşı çok  kapalı olduklarından Almanya gibi Avrupa ülkelerinden gelen doktorlara ilköncelik vermektedirler. İşte burası önemli nokta Almanya’dan bu saydığımız ülkelere her geçen sene göç eden birden çok doktor ve  hekim mevcuttur. Bu nedenlerden dolayı Almanya’da bir araya gelen doktor boşluğunu Türkiye’den ve diğer ülkelerden göç eden doktorlar bulunmaktadır. Son senelerda git gide artan ihtiyaç sebebiyle Almanyada binlerce hekim ve doktor eksikliğinden dolayı ihtiyaç olduğu bilinmektedir. Uzun senelerdır bu alandaki sağlık personeli ve hekime duyulan ihtiyaç bitmediği için göç etmek isteyenlerin bu fırsatı değerlendirmeleri mühimdir.

Neden Almanyada Tıpta Uzmanlık Eğitimi Almalıyım?
Neden Almanyada Hekim Olarak Çalışmalıyım?

Türkiye şartlarında çalışan doktorların çoğu zaten tecrübe ederek bundan dolayıre vakıf olmuşlardır. Bilmeyenler yada yurtdışında çalışmak isteyenler için bundan dolayıri sıralayacak olursak:
Bütün Avrupa ülkelerinde kullanılan geçerli bir dil öğrenmenin başka ülkelerde de mesleğinizi icra etme fırsatı vereceğini tecrübe edeceksiniz. Almanya’da doktorluk yapabilmek için B2 – C1 düzeysinde Almanca öğrenmiş olmanız gerekmektedir. Evli ve çocuk sahibiyseniz ailenizle birlikte gidebilme olanağınız olacaktır. Eşiniz ve çocuklarınız Almanyadaki haklardan sizin vasıtanızla faydalanabileceklerdir. TUS sınavına girmeden uzmanlık eğitimi alabilme şansınız olacaktır. İstediğiniz uzmanlık alanında uzmanlaşmak için  sınava girmek zorunluluğunuz yoktur.
FSP sınavı nedir? FSP zor mu? FSP Teknik dil sınavıdır. Sınav, temel tıp bilgisi değil, yalnızca teknik dil ile alakalıdir.

Almanya Tıpta Uzmanlık Eğitimi Avantajları

Üst düzey bir eğitime sahip olursunuz. Eğitim maliyetleri ülkemize kıyasla bi hayli ekonomiktir. Ülkemizde denkliği mevcuttur, yök yurtdışı üniversite tanıma listesi içinde bulunmaktadır, ne zaman dönmek isteseniz mesleğinizi icra edebilirsiniz. Prestijli üniversitelerde eğitim alacaksınız ki buda kariyeriniz için bi hayli önemli bir fırsattır. Avrupa’da sosyal ortam olanağına ulaşabilirsiniz. Schengen vizesi ile sınırsız bir biçimde seyahat etme olanağı kazanırsınız. Tabi mezuniyet sonrasında da staj ve çalışma izni alarak iş olanağına kavuşursunuz.

Almanya Akademik Yaşam

Almanya erasmus üniversiteleri, Almanya üniversiteleri, İşletme, Finans, Mühendislik, Mimarlık, Sosyal Bilimler gibi dilediğiniz her alanda bölüm seçenekleri ve üst düzey eğitim olanakları sağlamaktadır.  Genel olarak Almanya’da lisans programları 3 yılda, master programları ise 2 yılda tamamlanmaktadır. Ticaret, teknoloji ve sanayi devlerinden sayılan Almanya’da üniversiteler, reel sektörde var olan dünya markalarıyla işbirliği ve entegrasyon çerçevesinde aktif olmaktadırlar. Almanya’da üniversite eğitimi alanlar, öğrencilikten bu yana büyük kuruluşların dikkatinde olurlar ve tercih edilme olanakları yüksektir.

Almanyada Uzmanlık Eğitimi ve Yaşam Giderleri

Yıllık eğitim fiyatları Almanya’da üniversite eğitimi ücretsizdir. Almanya konsolosluğu bilgilendirme amaçlı verdiği bilgilere göre, bir öğrencinin aylık geçinmesini sağlaması için gerekli olan bütçe miktarı hemen hemen 850 Euro civarındadır.

Almanya Aylık Yaşam Maliyetleri – Euro

Konaklama€ 250 – € 450
Beslenme€ 250 – € 400
Ulaşım€ 15
Diğer / Sosyal harcamalar€ 150 – € 300

Almanyada Üniversite Eğitimi İçin Gerekenler

Türkiye’de üniversite lisans eğitim hayatına hak kazanmanız gerekmektedir.

B2 – C1 düzeysinde Almanca  bildiğinizi belgelemeniz şarttır.

Almanyada Öğrenci Vizesi İçin Gerekenler

Almanya’da üniversite öğrencisi vizesi alabilmek için:

  1. Şartlı kabul  belgesi
  2. Finansal kaynak güvencesi için Almanya’da blokeli bir hesap
  3. Yada finansal güvence bedelini ödemeyi garantileyecek Almanya vatandaşlığı olan bir finansör
  4. Ayrıca güvence bedeli yıllık olarak 10.235 Euro miktarındadır ve  öğrenci Almanya’da aylık eşit taksitler halinde parasını kullanabilecektir.

Katar’da Üniversite Okumak ve Üniversite Ücretleri

Üniversite Taban Puanları 2021

Öğrenciler İçin En Uygun Kredi Kartı Veren Bankalar 2021

Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar? ABD Asgari Ücret

İzlanda’da Asgari Ücret ve Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

Finlandiya Asgari Ücret ve Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

Polonya’da Üniversite Eğitimi ve Ücretleri

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu