Sağlık

Alkali Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

Alkali Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?, sağlık bölümümüzde Alkali Diyet Nedir? Nasıl Yapılır? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Alkali Diyet Nedir? Nasıl Yapılır? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Alkali Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

Son zamanların popüler olan alkali diyeti akıllarda merak uyandırmaktadır. Arama motorlarında sürekli olarak alkali diyet nedir nasıl yapılır gibi sorular aratılmaktadır. Bu diyet programı yerine alkali su tarifi ve uygulama yöntemi de yapabilirsiniz. Alkali diyette kandaki ve idrarda olmak üzere vücuttaki sıvının pH düzeyinin dengelenmesini sağlayan beslenme şekilleri içinden biridir. Bu diyet sistemin de temelleri tüketen besine göre vücudun asitliğini veya aldeğerinin değişeceği düşüncesine dayanılmaktadır. Yani şöyle ki vücut pH değerini tüketilen besinlere göre de belirlemektedir. Bazı uzman kişilera göre de kan pH değerinin de 7.3 yahut 7.4 olması gerektiği de savunulmaktadır. Bu beslenme düzenin de bu fikirden yola çıkılarak midemiz için vücudumuzda bulunan en asidik ortam için gerçekleştirilmektedir. 

Alternatif olarak tıp yönteminin de uygulayan uzman kişilerı bu diyet sistemin de hipertansiyon, diyabet, kanser yahut alp hastalıkları gibi sağlık problemlerinin da nasıl tedavi edileceğin de yahut da önlenmesinde kullanabileceğini de savunmaktadır. Lakin çoğu uzman hekimler yahut beslenme uzman kişilerı aracılığıyla bu diyet sisteminin faydaları ispatlanmaya yönelik yapılmış ve incelemelerin bulunamadığı savunulmaktadır.

Yemek yenildiği zaman vücudun asit yahut aldeğerinin de değişebileceği savunmasını bu diyet sistemi, alkali kül diyeti olarak tanımlamaktadır. Bu sistem açıklanacak olursa gıdalar metabolize edilirken kalorinin de elde edilmesi için yakılmış olmaktadır. Bu gıdaların yakım işlemi sonrası kül kalıntısı da buluşmaktedir.  Oluşan kül kalıntısı ise vücudun asitliğini yahut aldeğerini de doğrudan etkileyen etkenler içinde bulunmaktadır. Asit külünde protein, sülfür yahut fosfat gibi bileşenler de alkali külün de ise kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi bileşenler de bulunmaktadır.  Genel durum pH düzeysi 0 ile 14 içindeki bir ölçek ile ölçülmektedir. pH değerinin hemen hemen olarak 7 olması nötr biçimde 7’nin altında olması asidik olarak, 7’nin üzerinde olması ise bazik yani alkalik olarak tanımlanmaktadır.

Sıkça sorulan alkali diyetin faydaları nelerdir sorusu araştırma konusu olmuştur. Alkali diyetin de kullanımını önerenler kandaki normal pH değerinin hafif alkali olmasından kaynaklı diyetin hedefinin de alkali besinler tüketmek olduğunu ve asit üreten besinler kullanıldığın da ise vücudun asidik duruma geldiğini ve bu durumun hastalık oluşumunu da teşvik edildiği savunulmaktadır. Vücudun alkali olmasının kanser, hipertansiyon, diyabet ve kalp hastalıkları gibi bir çok tesirinin sağlık sorununun önüne geçilmesinde etkili olduğu savunulmaktadır. Bu diyetin Savucularının önerilerine göre de kanser asidik bir ortam da gelişim göstermektedir. Vücudun alkali olması ve kanser nasıl tedavi edileceği edilmesin de oldukça önem taşımaktadır. Alkali diyetin uygulanmasının diğer türlü önerisi içinde ise vücut enerjisinin arttırdığı ve kardiyovasküler hastalığa yakalanma riski olayını azalttığı yönünden bilinmektedir. Lakin bu özellikleri ispatlamaveyayalı yapılmış bir bilimsel araştırma bulunmamaktadır.

Her diyette olduğu gibi alkali diyetin de zararları mevcuttur. Alkali diyetin zararları içinde yağ asitleri içinde noksanlık görülebilir. Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nün Araştırmaları sonucuna göre alkali diyeti kan pH düzeysinde fark edilir değişiklik olarak yapılmamaktadır. Lakin idrar pH değeri üzerinden değişiklik gözükmektedir.  Bu nedenten dolayı klinik yararları ile ilgili bilimsel olarak veriler yer almamaktadır. Bu diyetin uzun süreli etkileri üzerine yapılan herhangi bir araştırma bulunmamaktadır. Lakin bu beslenme planında besin kısıtlamasına gerek duyulduğu için gerekli olan yağ asitlerinde bazı noksanlıkler görülmektedir.  Bilhassa protein kaynağımız olan balık, tavuk ve kırmızı et tüketimi sınırlandırıldığı için vücutta kas kaybı, demir, fosfor, omega 3 yağ asidi, B12 vitamin gibi vücut için gerekli olan vitamin ve minerallerin eksikliğini de gözlemleyebilirsiniz. En fazla olan etkisi de sinir sisteminde olan hasarların oluşma riskinin fazla olmasından kaynaklıdır.

Alkali besinler nelerdir sualinin yanıtı 4’e ayrılmaktadır. Çok düşük asidikte olan besinler, düşük asidikte olan besinler, orta asidikte olan besinler, yüksek asidikte olan besinlerdir. Onları da kendi içinde ayıracak olursak şöyledir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu