Bilgi Arşivi

Akü Takviye Kablosu Kaç Amper Olmalı?

Akü Takviye Kablosu Kaç Amper Olmalı?, pratik bilgiler bölümünde Akü Takviye Kablosu Kaç Amper Olmalı? başlığı altında bilgi aktarmak istedik. Akü Takviye Kablosu Kaç Amper Olmalı? ile alakalı tüm detaylar makalemizde..

Akü Takviye Kablosu Kaç Amper Olmalı?

Akü ürünlerin seçimleri araçların tipi ve detaylarına göre gerçekleşir. Çünkü akü ürünleri araç çeşitlerine göre üretiliyor. Özelliklede araç kullanmaya yeni başlayanlar aracılığıyla akü takviye kablosu kaç amper olmalı? Sorusu yanıtı merak edilen bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte bu soruveyair merak edilen tüm ayrıntılar!

Akü takviyesi kabloları araçlardaki amper çeşitleri ile uyumlu olarak çalışır. Bunun için de akü takviyesi kablosunun amper çeşidine göre seçilmelidir. Akü takviyesi kablolarının farklı araçlar için değişik amper değerinde olması şarttır. Araç türlerine göre akü takviye kablolarının amper derecesi aşağıdaki gibi olmalıdır:

 • Motosiklet için 300 ve 600 içinde amper olmalıdır.
 • Otomobil çeşitleri için 700 ve 1200 içinde amper olmalıdır.
 • Hafif olan ticari araç çeşitlerinde ise 1200 amper olmalıdır.
 • Otobüs veya kamyonet çeşitlerinde ise 1200 ve 2400 içinde amper olmalıdır.

İçindekiler

Akü Takviye Kablosu Ne İşe Yarar?

Araçlarda olması gereken ihtiyaç listelerinde akü takviye kablosu da yer alır. Peki, akü takviye kablosu ne işe yarar? Bir araç ile diğer aracın akü şarjının bağlanmasını akü takviyesi kablosu sağlar. Geçmiş dönem araç çeşitlerinde kullanılan vurdurma yöntemi günümüzdeki araçlarda uygulanması sağlıklı değildir. Bundan dolayı günümüzdeki araçlarda akü şarj takviyelerine ihtiyaç duyulur. Araçlarda akü çeşitleri herhangi bir sebepten dolayı boşalır. Eğer araç hareket halinde ise araç durur. Yolda kalan araca başka bir araçtan akü takviye kablosu ile akü şarj edilir.

Akü Takviye Kablosu Neden Önemlidir?

Akü takviye kablosu araçlarda her ihtimale karşı olması gerekir. Peki, akü kablosu neden mühimdir? Çünkü araçların aküsü şarj sistemi ile işlevini yerine getirir. Akünün şarjı ne zaman biteceği ise tam net olarak belli olmaz. Yolda her an akü bitebilir. Böyle zamanlarda ise akü takviye kablosu kurtarıcı görevinde yer alır.

Akü takviyesi kablosunun kaliteli olan çeşidi kullanılmasında yarar mevcuttur. Çünkü her akü takviyesi kablo çeşitleri bunun yanı sıra şarj etmez. Akü takviye kablosunu alır iken özelliklede kalınlığına dikkat edilmesi gerekiyor. Özetle tabir edilir ise kablonun kalınlık oranı ile kalitelisi benzerdir.

Akü Takviye Kablosu

Akü Takviye Kablosu Kaç Metre Olmalı?

Akü takviyeleri bir araçtan diğer aracı uygulandığı için kablonun belirli bir uzunluğu sahip olması gerekir. Peki, akü takviye kablosu kaç metre olmalıdır? Sorusu akü kablosu kaç amper olmalıdır? Sorusu kadar merak edilir.

Yaklaşık olarak normal araçlarda 1.5 metre olması yeterli gelmektedir. Kamyonet tarzı araçlarda ise en az 4 metre olması gerekir. Günümüzde çoğunlukla en az 2 metre olarak bulunur. Lakin elektrik akışının bi hayli hızlı olması için kablonun boyu kısa olması gerekir. Bu durumda ise elektrik akışının dengesi kablonun kalınlığı ile sağlanıyor.

Araba Akü Takviye Kablosu Nasıl Bağlanır?

Araçlarda akü takviye kablosu akünün şarjı sonlandığı zaman kullanılır. Bu noktada, araba akü takviye kablosu nasıl bağlanır? İşte akü takviye kablosunun bağlanma aşamaları:

 • Öncelikli olarak elektrik ile çalışan her aletin kapalı olması gerekir.
 • Kablonun kırmızı ucu biten aküye takılır.
 • Kablonun diğer ucu ise diğer aracın aküsüne takılır.
 • Kablodaki siyah ucu olan yeri aküsü bitmemiş aracı takılır.
 • Diğer ucu ise diğer araca takılır.
 • Aküsü dolu olan araç çalıştırılır.
 • Aküsü dolmaya başlayan araç ardından çalıştırılır.
 • Aküsü dolmaya başlayan araçtan kablolar sökülür.
 • Ardından diğer araçtan kablolar sökülür.

Araçlarda akü takviyesi yapılır iken en önemle üstünde durulması gereken konu akü takviye kablosu ile amperin uyumlu olmasıdır. Bütün bu bilgiler ışığında akü takviye kablosu kaç amper olmalıdır? Sorusuna 300 ile 2400 içinde olmalı cevabı verilir. Lakin araç çeşitlerine göre amper değeri de değişiklik gösterir.

Akü Suyu Azalırsa Ne Olur?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu