Sağlık

Aktin Nedir? Aktinin Görevleri

Aktin Nedir? Aktinin Görevleri, sağlık bölümümüzde Aktin Nedir? Aktinin Görevleri ile alakalı bilgi aktaracağız.. Aktin Nedir? Aktinin Görevleri ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Aktin Nedir? Aktinin Görevleri

İnsanın en ufak yapıtaşları hücrelerdir. Bu hücrelerde kendine özgü gelişmiş bir çok hücre elemanı bulunur. Hücre iskeletinde mekanik desten olarak bulunan aktin bu elemanlardan biri olma özelliğini taşır. Bir hücrenin görev yapmasında organizasyon çok mühimdir. Tüm hücre elamanları ortaklaşa bir çalışma içinde olmazsa yaşamla bağdaşamaz.

Aktininde olduğu bir çok eleman birlikte çalışarak bazı görevleri yerine getirirler.

Bu görevlerden kısaca bahsedersek;

Bu sayılanlar ve daha bir çok görevi ile kısaca hücre iskeleti hücrenin bir çok mekanik işlevini gerçekleştirir.

Aktinde bu bağlamda önemli roller oynar.

Aktin bir proteindir. Hücre iskeletinde bulunan bu proteinler bir araya gelerek özel yapılar oluşturur. Bu yapılara mikrofilamanlar denir. Mikrofilamanlar kendisine ATP bağlar. Kas hücrelerinde, hücre zarı altında, epitel hücrelerinde mikrovillus yapısında, kültür hücrelerinde bağlanma bölgesinde yoğun olarak gözlenir.

Kısa olarak aktinin görevlerinden bahsedersek;

Aktin bu görevleri ile hücre hareket ve muhafaza edilmesinda bi hayli önemli bir konumda bulunur. İnsan ve memeli hücrelerinde bi hayli fazla üretilir.

Aktin özellikle eritrositlerin hücre zarında rol oynar. Eritrositlere bikonkav şeklini veren esas mekanizma actin temelli hücre iskeletidir. Actin hücre iskeletini oluştururken eritrositlerdeki spekrin adı verilen bir protein ile birleşir.

Hücreler çeşitli işlemleri gerçekleştirebilmek için hareket eder. Bu hareketi başlıca sağlayan aktinler aracılığıyla bir araya gelen bir kaç yapıdır. Bazı hücrelerde hareketleri sırasında actin içeren pseudopod, lamellipod ve mikrospike adı verilen hareket yapıları meydana gelir. Hayvan hücreleri hareket ederken yahut şekil değiştirirken aktin içeren hücre yüzey uzantılarını oluşturur.

Dışarıdan herhangi bir ikaz geldiği zaman aktin filamentleri sayılarını arttırmaya başlar. Dışarıdan gelene yanıt vermeye çalışır. Bu nedenle actin filamentlerinin bunun yanı sıra hücrede sinyal iletiminde görev aldığı düşünülür. Misal verilecek olursa tamamen hareketsiz bir konumda kültür yer alırken biz bu kültüre büyüme faktörü verirsek anında ara filamentler oluşmaya başlar. Hücreler lamellipod oluşturarak hareket etme kabiliyeti kazanırlar.

Aktin kas hücrelerinde hem kas kasılması hem de gevşemesi mekanizmalarında görev alır. Bir başka molekül olan miyozin ile birlikte çalışırlar. Çeşitli ATP bağlanma ve ayrılma mekanizmaları ile aktinler miyozinler üzerinden kayarak kas liflerini sıkıştırmış olur. Bu kasılma olayıdır. Aynı biçimde tam tersi döngü ise gevşeme olarak geçer. Actin bu mekanizmada baş karakterlerden biridir. Aktinler miyozinlere göre çok daha açık renklidir. Kas liflerini incelediğimiz zaman bunu net bir biçimde görebiliriz. Kas liflerinde koyu görünen alanlar miyozin iken, açık görünen bölgeler aktinler aracılığıyla oluşturulmuştur.

Source: Wikipedia / Sciencedirect / Nature

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu