Sağlık

Akgünlük: Dumanı Bile faydalı

Akgünlük: Dumanı Bile faydalı, sağlık bölümümüzde Akgünlük: Dumanı Bile faydalı ile alakalı bilgi aktaracağız.. Akgünlük: Dumanı Bile faydalı ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Akgünlük: Dumanı Bile faydalı

Boswellia olarak da adlandırılan akgünlük, akgünlük ağacının mucizevi bir armağansidir. Akgünlük ağacından elde edilen nebati özlerden meydana gelir ve yüzsenelerdir özellikle Hindistan’da tıbbi amaçla kullanılmaktadır. Antienflamatuar özelliğiyle enfeksiyonların önlenmesinde ve bir araya gelen enfeksiyona karşı da tedavi edici olarak tercih edilir. Yapılan klinik araştırmalar ışığında ulaşılan sonuçlar akgünlük için iltihap savaşçısı lakabını uygun görmüştür. Genelde tıbbi literatürde de bu lakabıyla ün salmıştır. Kireçlenmeye, romatizmaya, astıma ve enfeksiyonel bağırsak hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Akgünlük ne işe yarar? Kemik ve eklem hastalıkları ile alakalı yürütülen bir çok araştırma akgünlükte bulunan bozvelik asidin ön plana çıktığını göstermiştir. Bozvelik asit vücudun belirli yerlerinde, özellikle de kemik ve eklemlerde yaşanan iltihaplanmalara karşı etkilidir. İltihap oluşumunu tetikleyen lökotrien adlı bir tür molekülün baskılanmasında rol oynadığı ispatlanmıştır. Lökotrienler de bu arada astım hastalığına neden olabilmektedirler. Akgünlük bilindiği gibi astıma da çok iyi gelmektedir.

Akgünlük sakız olarak da temin edilebilmektedir. Akgünlük ağacının reçinesinde bulunan dört asidin enfeksiyon önleyiciliği de çeşitli klinik deneylerde ispatlanmıştır. Bu dört farklı asidin aynı biçimde lökotrien üretimini tetikleyen enzimlerin engellenmesini sağladığı bir gerçektir.

Akgünlük piyasada farklı tiplerde bulunabilir. Bu tipler içinde haplar, akgünlük sakızı ve kremler bulunmaktadır. Akgünlüğün mucizevi özelliklerinden üretildiği hangi form aracılığı ile yararlanmak istiyorsanız kullanma talimatları mühimdir. Genelde akgünlüğün hapı günde iki ila üç kez alınabilmektedir. Hapların dozları da çoğunlukla 300 ila 500 mg içinde değişmektedir. Uzmanların önerileri de zaten bu dozlar içindir. Akgünlük sakızı kullanımı biraz daha farklıdır. İstenildiğinde çiğnenebilir. Toz haline getirilerek yutulabilir veya aynı toz formu krem hâline getirilerek ağrılı bölgelere uygulanabilir. Akgünlük kremi yapılan araştırmalara göre eklem romatizması ve ağrılarına iyi gelmektedir. Aynı biçimde hap ve sakız formları da genelde bu hastalıkların nasıl tedavi edileceği için kullanılmaktadır.

Akgünlük enfeksiyon önleyici özelliklerinden dolayı hemen etki edecek bir ağrı kesici olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca yukarıda da dile getirdiğimiz gibi eklem ağrılarına, eklem romatizmasına, iltihaplı hastalıklara, kıkırdak dokuların onarımına, astıma ve kansere iyi gelmektedir. Yine akgünlüğün enfeksiyon önleyici içeriği ile enfeksiyon kaynaklı kıkırdak kayıplarını önleyebilmektedir.

Son senelerde kanser ile alakalı araştırmalar yürüten bir grup uzman kadro, akgünlüğün kan kanseri (lösemi) ve meme kanseri gibi kanser türleri için de tedavi edici özellikleri olduğunu gözlemlemişlerdir. Kanser önleyici veya kanser nasıl tedavi edileceğinde kullanılma metotları hâlâ araştırılıyor olsa da bulgular umut vadeden türdedir.

Bunların dışında akgünlüğün doktorlar aracılığıyla reçete edilmiş enfeksiyon ilaçlarıyla etkileşimde olduğu da ortaya konmuş bir gerçektir. Reçeteli ilaçların etki mekanizmalarını azalttığı gözlemlenmiştir. Bundan dolayı enfeksiyon önleyici ilaçlar ile birlikte kullanılmaya karar verildiyse mutlaka bir uzmandan bu konu ile ilgili bilgi almanız önerilmektedir.

Ayrıca 2003 senesinde yayımlanan klinik bir araştırmaya göre de diz ağrılarından yakınan bir grup aracılığıyla akgünlük hap şeklinde kullanılmış ve diz ağrıları geçirilmiştir. Eklemlerdeki enfeksiyonlarda da önemli ölçüde bir azalma olduğu ortaya çıkmış, akgünlüğün daha ayrıntılı incelenmesine karar verilmiştir. Akgünlüğün kireçlenmeye iyi geldiğinin fark edilmesi olayı, verdiği olumlu yanıtlar yönünden tıp dünyasını şaşırtmıştır.

Kanser hücreleri vücuda dâhil olduklarında sağlıklı hücrelerin DNA’larını değiştirirler. DNA’sı değişen her hücre, kanser hücresinin aynısı olan bir kopyaya dönüşür ve çoğalmaya başlarlar. Akgünlük işte bu kanser hücrelerinin sağlıklı hücrelerin DNA’sına etki etmelerine engel olur. Ayrıca DNA kopyalama sürecine engel olmakla kalmaz, hücrelerin yok edilmesine katkıda bulunmak için de onlarla savaşır. Devam eden çalışmalar gösteriyor ki umut vadeden sonuçlarla karşılaşmamızı yarayacaklar.

Source: healthline / ncbi.nlm.nih

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu