Sağlık

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?, sağlık bölümümüzde Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanseri tüm dünya üzerinde en fazla ölüme sebebiyet veren en önemli kanser türleri içindedır. Bu durumun nedeni ise, akciğer kanserinde erken tanı konulamaması ve akciğer kanseri hastalarının hastalığı çok ileri zamanlarda fark ederek doktora başvurmalarından kaynaklanır. Akciğer kanseri hiçbir belirti vermeden ilerleyebilir ve bireyler bu durumu kanser hemen hemen son raddeye geldiğinde fark ederler. Bu durumda tedavi de başarı oranını en alt düzeyye indirir. Akciğer kanseri ihtimali üzerinde duruluyorsa belirtileri çok iyi bir biçimde araştırılmalıdır. Daha çok bilgi sahibi olarak kansere erken tanı konma ihtimali artar ve başarı oranında olumlu olarak etkilenir. Peki, akciğer kanseri belirtileri nelerdir?

Kanser belirtileri birden fazla olarak ortaya çıkabilir. Tümörün nerede olduğu ve nerelere yayılmış olabileceği tamamen tümörün büyüklüğüne bağlı bir durumdur. Kanserin bir çok belirtisi doğrudan göğüs ve hava yollarını etkileyebilir.

Omuz, göğüs ve sırtta hiçbir neden bağlı olmayan ağrı oluşması ve bilhassa bu ağrıların öksürme sonrası meydana gelmesi akciğer kanserinden kaynaklı olabilir. Vücutta yaşanan bazı değişiklikler akciğer kanseri olmasa da kanser belirtisi olabilir. Bu nedenle mutlaka ciddiye alınmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Akciğer kanserine bilhassa reishi mantarı çok faydalıdır. Bunun bunun yanında yeşil çay, zerdeçal, çörekotu yağı ve Çin geveni de akciğer kanserine bi hayli faydalıdır. 

Source: Cancer / Mayoclinic / Mdanderson

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu