Başvurular

Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır ? Hemen Öğren !

Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır ? Hemen Öğren !, başvurular bölümümüzde Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır ? Hemen Öğren ! ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır ? Hemen Öğren ! ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır ? Hemen Öğren !

Aile gelir belgesi, aile içindeki yaşayan bireylerin aylık olarak elde ettiği geliri gösteren belgedir. Bu belgeye yani gelir belgesine maaş bordrosu da denilmektedir. Bu belge çeşitli kurum ve kuruluşlar aracılığıyla farklı zamanlarda istenebilmektedir. Bu kurumlar hem resmi hem de özel sektör olabilmektedir. Devlet kurumları olarak genel de sosyal yardım verebilmek yada gelir testi yapabilmek için istenebilmektedir. Özel sektör olarak da genel de bankalar kredi verebilmek için bu belgeyi talep edebilmektedir.

Bankalar gelir belgesi olmadan kredi verememektedir. Bundan dolayı düzenli bir geliriniz olmalı ve bu gelirinizi ispatlamak zorundasınız. Aksi takdirde karşı tarafa güven sağlayıp kredi çekebilmeniz olabilecek değildir. Elbette yalnızca kredi ve banka işlemleri için değil bunun bunun yanında sosyal yardım alabilmek içinde talep edilebilmektedir. SSK’lı yada Bağ-kur’lu çalışan bir kişi düzenli ve yüksek bir gelire sahipse sosyal yardım alamamaktadır.

Aile Gelir Belgesi Nereden Alınır ?

Şimdi gelelim gelir belgesi nereden alınır sualinin yanıtına. Aile gelir belgesi nereden çıkarılır sorusunun aslında tek bir cevabı yok. Bu belgeyi edinme yollarına yakında zamandan bakalım.

Eğer kişi Özel sektörde SSK’lı olarak çalışmaktaysa çalıştığı iş yerinin muhasebe bölümünden aile gelir durumunu gösteren belgeyi alabilir. Tabi iş yerinden alacağı bu belge bütün ailenin değil yalnızca kendisinin gelir durumunu ispatlayacaktır. Eğer hanede başka SSK’lı olarak çalışan birey varsa onlarda aynı biçimde çalıştıkları iş yerlerinden bu belgeyi temin edebilirler. Bir diğer yol ise e devlet. E devlet üzerinden e-bordronuzu da indirmeniz olabilecek.

Kişi eğer kamu sektöründe çalışıyorsa Muhasebat Genel Müdürlüğü  sitesinden maaş bordrosunu temin edebilirsiniz. Yada çalıştığınız iş yerinin muhasebe bölümünden alabilirsiniz. Diğer bir yol ise e-devlet aile gelir belgesi formu örneğini indirmektir. e devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/e-bordro-sorgulama bu linke tıklayarak aile gelir belgesi sorgulama ekranı kısmına varabilirsiniz.

Gelir belgesi talep eden kişi bağ-kurlu ise bu durumda vergi levhasını gelir belgesi olarak kullanabilmektedir. Aile gelir belgesi emekli emekli kişi için lazımsa bu durumda e devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi bu linke tıklayarak ulaşabilir.

Lakin bir önemli nokta daha söz konusu. Bu belgenin özel sektör de dahi iş bulamayanlar için nasıl çıkarılacağıdır. Bu durumda kişi ek-1 belgesini doldurmak zorunda kalacaktır.  Yada SGK’dan çalışmadığına dair belge alması gerekecektir.

Burada bir noktanın altını çizmemiz gerekmektedir.  Gelir belgesi ile gelir testi içinde bir ilgi bulunmamaktadır. Bizler önceden ki paylaşımımızda gelir testi nasıl yapılır anlatmıştık. Bu yazımıza https://www.sosyalyardimlar.com/genel-saglik-sigortasi-borcu-gss-nedir/ buradan varabilirsiniz.

Bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza gelir belgesi nasıl alınır anlatmaya çalıştık. Sizlerde aklınıza takılan soruları yada eklemek istediklerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu