Başvurular

Afyon Belediyesi Yardım Başvurusu

Afyon Belediyesi Yardım Başvurusu, başvurular bölümümüzde Afyon Belediyesi Yardım Başvurusu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Afyon Belediyesi Yardım Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Afyon Belediyesi Yardım Başvurusu

?

Afyon Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Yaptığı yardımlarla diğer Belediyelere örnek teşkil etmeye devam eden Ege ili belediyelerinden Afyonkarasihar Belediyesi, yoksul yahut kimsesiz vatandaşların bunun yanında engelliler, yaşlılar yahut öğrenciler gibi birden fazla farklı kitleye gerekli yardımları ulaştırıyor.

Temel ihtiyaçların karşılanması için yapılan maddi yardımlarla sınırlı kalmayan belediyenin farklı kurum ve kuruluşlarla yürüttüğü ortak çalışmalar içerisinde aynı yardımları ve tablet yardımı gibi farklı gereçlere ilişkin destekleri de yer alıyor. Sizler için Afyonkarahisar Belediyesi yardım başvurusu ile ilgili bilmeniz gerekenleri açıklıyor, Afyon Belediyesi yardım başvurusu sürecini siz değerli okurlarımız için kolaylaştırıyoruz.

Afyon Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Maddi yetersizlikler içinde olmasından kaynaklı biçimde temel gereksinimlerini karşılamakta ve yaşamını idame ettirmekte kuvvetlik çekenlere hem maddi hem ayni yardımlar yapan Afyon Belediyesi’nin nakit yardımına ek olarak sunduğu bir diğer yardım seçeneği olan ayni yardımlar ile temizlik gereçleri, gıda, kırtasiye malzemeleri gibi farklı ihtiyaçlar giderilebiliyor.

Pandemi zamanında öğrencilerin online sistemler üzerinden devam eden eğitimlerini desteklemek için 2020 senesi boyunca 500 adet tablet dağıtmış olan Belediye’nin, 2021 senesinde de ücretsiz tablet sevkiyata ile kendi vatandaşlarını eğitim hayatına sunduğu destek sürdürmekte.

Afyon Belediyesi sosyal yardım kategorileri içinde bunun bunun yanında ileri yaş, sağlık durumu gibi nedenlerden dolayı kişisel bakımını yapamayanlar için sunulan evde bakım, temizlik yahut kuaför gibi hizmetlerin de olduğunı mutlaka belirtmek gerekiyor. Bahsedilen tüm bu Afyonkarahisar Belediyesi yardımları il içerisinde ikamet edip yoksulluğunu veya mağduriyet nedenini belgelendirmiş vatandaşlar için geçerli olurken, deprem gibi afetler sebebiyle zor durumda olanlar için il dışına da alakalı birimler aracılığıyla maddi yahut genelde ayni yardımlar ulaştırılabiliyor.

Afyon Belediyesi sosyal yardım çalışmaları kapsamı içinde bunun bunun yanında;

 • Hastanelerde tedavi gören hastaların ziyareti ile hasta yakınlarının barınma sorununa yönelik destekler,
 • İhtiyaç halinde yeni doğan bebeklerin ziyareti,
 • İlde ikamet edenlerin cenazesi bulunması halinde taziye amaçlı yemek sevkiyatı
 • Erkek çocuklarının sünnetlerinin gerçekleştirilmesi
 • Askıda tablet ve TV kampanyası ile muhtaç durumdaki öğrencilerin online derslere katılımının sağlanması,

gibi farklı destek programları da bulunmaktadır.

Afyon Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Kişilerin Afyon yardım başvurusu için yardıma ihtiyaç duyma nedenine ilişkin bazı kriterleri karşılaması gerekirken hem maddi hem ayni yardımlar için en geçerli kriter birinin ekonomik zorluğu sebebiyle geçimini sağlayamaması olmaktadır. Dar gelirli olarak nitelendirilerek yardımlardan yararlanmaya hak kazanmak içinse hanenin toplam gelirinin Büyükşehir Belediyesi’nin asgari fiyatının iki katını ve diğer herhangi bir belediyenin bir buçuk katını geçmiyor olması istenmektedir.

Hem Afyon sosyal yardımlaşma başvuru sistemine dahil olabilen hem de paylaşım amaçlı kurulan aşevi gibi farklı sosyal tesislerden faydalanabilen bireyler içinde yaşlılar, engelliler, ekonomik sıkıntıda yahut şiddete maruz kalan kadınlar, öğrenim yaşamına sürdürmekte farkı nedenlerden dolayı zorlanan gençler ve çocuklar da yer alıyor.

Ayni ve nakdi yardımların sevkiyatında yaşlılar, engelliler, çocuklar, kimsesizler ve düşkünlere öncelik tanıyan Belediye yetkilileri, bunun bunun yanında sevkiyat esnasında Belediyenin dönemsel bütçesine, hizmetin acillik durumuna, muhtaç olma düzeysine, başvuru yahut tespit sırasına göre hareket etmektedirler.

Afyon Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yönetmelik kapsamına dahil olup ekonomik yahut fiziksel problemler sebebiyle Afyonkarahisar Belediye yardım başvurusu yapacak olan bireylerin Afyonkarahisar Belediyesi Muhtarlık ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurması gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapılmamış olsa ahi muhtarlar yahut zabıta gibi değişik birimler aracılığıyla ihtiyaç halinde ve düşkün olduğu gösterilen bireyler de otomatik olarak değerlendirme sürecine dahil edilmektedir.

Yardım başvurusunda bulunacak olan hane halkı temsilcisi vatandaşın bazı belgeleri iletmesi istenmekte, bu belgeler ise şu biçimde özetlenebilmektedir:

 • Mahalle muhtarından muhtaçlık durumuna dair onaylı yazı
 • Kişinin maddi durumunu, mallarını, yardım yapan diğer resmi kurumları gösteren belgeleri,
 • Kişi engelli ise sağlık kurulu raporu,
 • Afyonkarahisar Belediye yardım başvurusu dilekçesi,
 • Eğitime katkı için başvuruda bulunulacaksa, öğrencilik belgesi ile ebeveynlerin ikametgahları,
 • Doğal afetlerden zarara uğradığü için nakit yardımı talep edecekler için afetle alakalı belgeler,
 • Yenidoğan, hasta ve yakınlarının barınma ve nakit talebi için Kimlik Paylaşımı Sistemi’nden temin edilen yerleşim yeri ibrazı,
 • Haneden cezaevinde olan varsa mahkûmiyet belgesi,
 • 2 adet fotoğraf,
 • Çalışamayacak durumda olanlar için heyet raporu

Müdürlük yetkilileri Afyonkarahisar Belediyesi sosyal yardım başvuru sürecine müdahil olanlar için yerinde inceleme yapacak bir ekip yönlendirmekte ve ekip edindiği gözlemler ve bilgiler ışığında sosyal inceleme formu düzenlemektedir. Başvuran birinin evrakları ile sosyal inceleme formu bir araya getirilerek açılan dosya, başvurunun kesin karara bağlanması için Değerlendirme Kurulu’na iletilmektedir.

Afyon Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediye’nin sosyal yardımı şahsen ziyaret edenlerin yahut kendi adresinin muhtarlığına başvuranların elden alabileceği Afyon Belediyesi yardım başvuru formu ek olarak hizmetleri kolaylaştırmak maksadıyla Belediye’nin kendi web sitesinde de bulunmaktadır.  İhtiyaç sahibi aileler Belediye’ye gitmeden de https://www.afyon.bel.tr/dokumandetay/123/573/sosyal-yardim-basvurusu.aspx linkine tıklayarak başvuru sürecini başlatabilmektedir.

Formda bulunan bilgiler yetkililer aracılığıyla hem yaşanılan adresi ziyaret ederek hem de sistemde kayıtlı bilgiler göz önünde bulundurularak kapsamlı bir değerlendirme sürecinden geçmekte, yanlış yahut eksik form doldurulması halinde başvurunun iptaline ek olarak cezai yaptırımlar da gerekebileceğinden formun güncel bilgilerle doldurulması önerilmektedir.

Afyon Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvuru sürecinin güncel durumunu yahut sonucunu öğrenmek isteyenlerin yine şahsen Belediye binasını ziyaret ederek yetkililerle iletişime geçmesi yahut başvuru için kullanılan Belediye hattını aramaları yeterli olmaktadır.

Afyon Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Başvurulabilecek farklı yardım kapsamları ile ilgili detaylı bilgi edinmek, başvuru isteklerinin bunun yanında çevrede yardıma muhtaç olduğu gözlemlenen bireylerin detaylarını iletmek ve yapılan başvuruların sonucunu öğrenmek istiyorsanız İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne ait 0272 213 19 83 telefon numarasının aranması uygun olmaktadır.

Afyon Belediyesi Gıda Yardımı

Sigortalı sayılmayan, gelir düzenine sahip olmayan yahut giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla karşılanmayan bireylere Afyon Belediyesi gıda yardımı ulaştırılmakta, gıdaya ek olarak yakacak, giyecek, kırtasiye, yol yardımı, ilaç, tıbbi araç – gereç, protez gibi farklı temel ihtiyaçların da olduğu bu kategori ayni yardımlar olarak nitelendirilmektedir. Muhtaç ve yoksul kimselere verilen günlük sıcak yemek, dondurulmuş gıda ve ücretsiz ekmek sevkiyatları da ayni yardımlara dahil edilen diğer uygulamalardandır. Bu yardımlar başvuru yapan birinin durumuna göre tek seferlik yahut düzenli olabilmektedir.

Afyon Belediyesi Maddi Yardım

Kimsesiz, yaşlı, muhtaç, yoksun yahut dar gelirli klasmanına girip il sınırlarında ikamet edenler için sosyal ve sağlık poblemlerina ilişkin nakdi yardımda bulunan Afyon Belediyesi yetkilileri, para teslimine ek olarak yine nakdi yardım içerisinde temel ihtiyaçların karşılaması adına alışveriş merkezlerinde geçerli olan çekler yahut akıllı kartlar da teslim edebilmektedir. Kupon, kontör gibi birimler üzerinden alışverişlerini yapan vatandaşlar, verimli kullanıma teşvik maksadıyla bu yardımları anlaşma eşliğinde alabilmektedir.

Sizlere bu makalemizde Afyon Belediyesi Yardım Başvurusu 2021, Afyon Belediyesi Yardım sorgulama, Afyon Belediyesi Gıda Başvurusu ve Afyon Belediyesi maddi yardım ile ilgili bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu