Başvurular

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu, başvurular bölümümüzde Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu

?

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Güneydoğu Anadolu’nun en fazla araştırılan, en özel ve güzel şehirlerden birisi olan Adıyaman tarihi kadar lezzetleriyle de her sene turist akınına uğrayan özgün yapılı şehirlerden biridir. Bu il halkının zenginliği paylaşması ve yardıma muhtaç durumda olması halinde devlet desteği alması için sunulan Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu ise halkın merak ettiği süreçlerden biri olmakta, başvuru sürecine ilişkin tüm araştırılan detaylar ise siz değerli okurlarımız için içeriğimizde açıklanmaktadır.

Adıyaman Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Adıyaman Belediyesi aracılığıyla asgari yaşam standardını korumakta, temel gereksinimlerini karşılamakta, maddi yetersizlikten dolayı sağlığa ilişkin gerekleri yerine getirmekte yahut eğitim yaşamını sürdürmekte kuvvetlik çekenler için değişik kategori başlıkları altında verilen Adıyaman Belediyesi yardımları halkın mağduriyet, yoksulluk ve muhtaçlık durumları karşısında son derece önemli bir destekçisi olmaktadır.

Adıyaman sosyal yardımlaşma başvuru sürecine ilişkin detayları bilgilendirmeden önce muhtaçlık durumunu ispatlaması ve başvurusu olumlu yanıt alması halinde bireylerin erişebilecek olduğu yardım kategorilerini açıklamak gerekmektedir. Adıyaman Belediyesi sosyal yardımları içinde bulunan farklı destek seçenekleri kısaca şu biçimdedir:

 • Para yardımı ( Sürekli ve düzenli veya yıl içinde dönemsel yapılan yardımlar şeklinde)
 • Gıda ve erzak yardımları
 • Hijyenik ürün ve temizlik malzemesi yardımı
 • Eğitim yaşamına ilişkin yardımlar (Kırtasiye ürünü yahut Adıyaman TOGEM tablet yardımı)
 • Çocuklar için oyuncak, mama yahut bebek bezi yardımı
 • Evde bakım yardımı yahut kira gideri yardımı
 • Engelliler ile eşinden ayrılmış yahut eşini kaybetmiş olup geliri olmayan kadınlar için yapılan maddi yardımlar
 • Gazi ve şehit ailelerine yapılan yardımlar

Adıyaman Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Ülkemizdeki diğer tüm belediyeler gibi Adıyaman Belediyesi için de sosyal yardımların gerçekten gereksinimi olan bireylere ulaşması son derece önemli olmakta, bundan dolayı dar gelirli aileler ile şehit ailelerinin öncelikli olması sağlanmaktadır. Dar gelirli olmaya ilişkin en önemli Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu kriteri ise hane içindeki her aile üyesine düşen hemen hemen gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden daha az olması yönündedir.

Belediyenin öncelikli gruba dahil ederek yoksulluk ve ulaşım engeli poblemlerinı detaylıca araştırmaya koyuldukten sonra kendi kategorisi içerisinde sosyal yardımda olduğu diğer gruplar içinde engelliler, eğitim çağında olan öğrenciler ve yaşlılar da yer almakta, bu bireylerin yardım alması için maddi yahut fiziksel önüne geçer sebebiyle kendi gereksinimlerini karşılamayacak durumda olup olmamalarına bakılmaktadır.

Bahsedilen bireylerin başvurusunun onay almasının akabinde hem Belediye’nin hem kaymakamlık binasında hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın bütçesi içerisinde yardımlar verilmekte, her hane yahut bireyin alacağı yardım tipi ve miktarı değişkenlik göstermektedir.

Son zamanda eklenen ve öngörülemez bir süreyle uzatılan diğer bir yardım grubu da koronavirüs salgını sebebiyle iş yeri kapatılmış yahut işini kaybetmiş olan vatandaşlar olmakta, Adıyaman il sınırlarında ikamet edenlerin kendi ilçe belediyeleri aracılığıyla koronavirüs sürecine bağlı iş kaybına ilişkin geçici yahut aralıklı maddi veya ayni yardım talep etmesi olabilecek olmaktadır.

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adıyaman Belediyesi sosyal yardım başvurusu yapacak olan bireylerin durumlarını belgelendirmesi ve güncel belgelerinin doğruluğu dikkat edilen şartlar içinde bulunmakta, bu amaçla alınacak olan belge türleri şu biçimde listelenmektedir:

 • Muhtarlıktan alınan yoksulluk belgesi
 • Tüm hane halkı için ayrı ayrı olmak üzere kimlik fotokopisi ve aile tablosu
 • 16 yaşını dolduran tüm aile bireyleri için SGK hizmet dökümü yahut provizyon sorgulaması
 • Islak imzalı başvuru dilekçesi
 • 1 adet vesikalık fotoğraf

İstenen belgeler içinde SGK kaydı yahut sigorta dökümünün yer almasının nedeni Belediye’nin önceli düzensiz geliri olan yahut hiç geliri olmayan bireylere vermesinden ileri gelmekte, yine SGK kaydına bakılarak hane içinde kişi başına düşen gelir de sorgulanabilmektedir.

Kişilerin Adıyaman Belediyesi yardımları için başvuruda bulunması adına hem Belediye’nin resmi web sitesini kullanması hem de kurum binasını şahsen ziyaret etmesi olabilecek olmaktadır. Başvuru için online sistemleri tercih edenlerin tıklaması gereken link ise; http://sosyal.adiyaman.bel.tr/ şeklindedir.

Başvuru formu değerlendirmeye alınan tüm vatandaşlar öncelik sırasına göre yüz yüze görüşme için ileri bir tarih verilerek yeniden çağırılmaktadır. Görüşme sonrasında birinin beyan ettiği yetersizlikleri yerinde incelemek üzere Belediye’nin oluşturduğu bir heyet ikamet adresini ve olduğu çevreyi incelemek üzere görevlendirilmekte, belgelerin doğruluğuyla birlikte yaşama ortamı da değerlendirmeye dahil edilmektedir.

Online platformlara ulaşım sağlayamayan yahut fiziksel yetersizlikler sebebiyle kurum binasını ziyaret edemeyen vatandaşların ise Adıyaman Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuru sürecine dahil olmak için kendi muhtarlığı ile iletişime geçmesi yahut Adıyaman Belediyesi Çağrı Merkezi olarak hizmet veren Beyaz Masa’ya ulaşmak için Alo 153 hattını çevirmeleri yeterli olabilmektedir.

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvuru Formu

İster internet sayfası ister şahsi başvuru kanalını tercih etmiş olmanız fark etmeksizin Adıyaman Belediyesi para yardımı yahut ayni yardımları için alakalı başvuru formunun eksiksiz ve doğru biçimde tamamlanmış olması istenmektedir. Web sitesinden yahut yetkililerden temin edilen formun birinin kendisi aracılığıyla güncel bilgiler ışığında doldurularak ıslak imzayla onaylanması gerekmekte, form içinde maddi gelir durumu, adres ve kimlik bilgileri, hane halkının yaş, çalışma durumu bilgileri gibi birden fazla temel ve araştırılması zorunlu veri talep edilmektedir.

Adıyaman Belediyesi yardım başvuru formu içinde beyan edilen tüm bilgiler hem yüz yüze görüşme hem yetkililerin adreste incelemeleri esnasında kontrol edilmekte, böylece verilen bilgilerin doğruluğundan emin olunmakta, yanlış yahut eksik bilgi beyanı halinde başvuru iptali söz konusu olmaktadır.

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Kişilerin Belediye yetkililerini yerinde ziyaret ederek yapmış oldukları başvuru adına Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu sorgulama seçeneğinden yararlanması olabilecek olurken, bunun yanı sıra belediyenin resmi web sitesi üzerinden de yapılan başvurunun neticesini öğrenmek olabilecek olabilmektedir. Belediye’ye yahut internete ulaşımi olmayanların ise yine Beyaz Masa hattı olan Alo 153’ü arayarak başvurularının güncel durumunu ve neticesini sorgulaması olabilecek olabilmektedir.

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Vatandaşların hem başvuruda bulunmak hem de başvuru sürecinin sonucunu sorgulamak için ulaşabileceği Alo 153 Beyaz Masa Çağrı Merkezi’ne ek olarak, Adıyaman Belediyesi yardım yetkililerine ulaşmak için arayabileceği bir de 0416 216 17 20 şeklinde bir diğer telefon numarası bulunmaktadır. Bu hattı tercih ederek hem kişisel başvuruya ilişkin bilgi edinmek olabilecek olmakta hem de çevrede yardıma muhtaç olduğu düşünülen bireyler ile ilgili yetkililerin bilgilendirilmesi sağlanmaktadır.

Adıyaman Belediyesi Gıda Yardımı

Adıyaman Belediye’sinin bütçesi içerisinde gerçekleştirdiği erzak yardımlarına ek olarak dileyen vatandaşların Adıyaman Belediyesi Sosyal Yardımlaşma Derneği yardımları içerisine dahil edilen aşevinde günlük olarak sıcak ev yemeği ve içecek elde etmesi sağlanmaktadır.

Koronavirüs salgını sebebiyle işlerini kaybeden ve maddi olarak etkilendiğini belgelendiren ailelere ise düzenli olarak gıda yardım kolisi ulaştırılmakta, yine maddi yetersizliğini ve muhtaçlık durumunu ispatlayan vatandaşlar için ilçe belediyeleri aracılığıyla erzak kolilerinin yahut yardım kartlarının ulaştırılması sağlanmaktadır.

Adıyaman Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

İhtiyaç sahibi ailelere erzak kolisi ve gıda kolisi yardımı yapan Adıyaman Belediyesi işsiz olan, maddi durumu kötü olan ve hane halkı geliri düşük olan bireylere başvuruları halinde gıda yardımı yapmaktadır. Belediyenin resmi sitesinden başvuruda bulunabileceğiniz gibi bizzat belediyeye giderek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Adıyaman Belediyesi Maddi Yardım

Adıyaman Belediyesi’nin Vakıfbank iş birliği ile hayata geçirdiği maddi yardım kampanyası içerisinde ihtiyaç sahibi olan ailelere her ay düzenli olarak para yüklemesi yapılmakta, verilen kartların Vakıfbank anlaşmalı pos cihazı bulunan tüm marketlerde kullanılması sağlanmaktadır.

Böylelikle Adıyaman Belediyesi maddi yardım başvurusu onaylanan bireylerin kartını tercih ederek dilediği tüm market alışverişlerini ücretsiz biçimde gerçekleştirmesi sağlanmaktadır. Kişilerin Vakıfbank yardım kartına yüklenen meblağ ise başvuru incelemesi sırasında belirlenmekte, ev halkının durumuna bağlı olarak bu tutar 100 ila 300 lira içinde değişkenlik göstermektedir.

adıyaman sosyal destek kartı

adıyaman sosyal destek kartı

Adıyaman Belediyesi Yardım Kartı

Adıyaman Belediyesi sosyal destek yardım kartı belediyeden düzenli olarak yardım alan bireylere verilen sosyal destek kartlarından biridir. Adıyaman Belediyesi ‘Sosyal Destek Kart’ ihtiyaç sahibi bireylere verilen bu kartın içerisine her ay bakiye yüklemesi yapmaktadır. Karta yüklene bakiyeleri dilediğiniz bakkal yada markette gıda gereksinimlerinizı dilediğiniz gibi alabilirsiniz.

Adıyaman Belediyesi ‘Sosyal Yardım Kartı’ndan; eşi vefat etmiş kadınlardan yardım hakkına sahip olanların, engelli ve yaşlı yardımı alan vatandaşların, evde bakım aylığı imkânını kullanan vatandaşların ve eşi asker olan yada Şehit ve Gazi yakınları başta olmak üzere maddi durumu kötü olan bireylere gerekli inceleme sonrası verilecektir.

Adıyaman Belediyesi yardım kartı almak ve başvuruda bulunmak için muhtarlıktan alınacak yoksullik belgesi, kimlik fotokopisi, evde yaşayan tüm bireyler için aile tablosu, evdeki 16 yaş ve üzeri tüm bireyler için e-devlet veya SGK müdürlüklerinden kimlik ibrazı ile alınabilecek olan SGK hizmet dökümü ve provizyon sorgulaması, başvuru dilekçesi ve 1 adet fotoğrafla ile başvuruda bulunmaları yeterli gelmektedir.

Adıyaman Belediyesi Tablet Yardımı

Pandemiyle birlikte online eğitim yaşamına geçilmesi maddi yetersizlik sebebiyle tablet sahibi olamayan öğrencilerin eğitim hayatlarının bir hayli aksamasına neden olabilmekte, bu duruma el atan Adıyaman Belediyesi ise il içerisinde ikamet eden çocuklar için 2021 senesinde de devam etmek üzere Adıyaman Belediyesi tablet başvurusu yapanları kabul etmektedir.

Muhtaç bireylerin öğrenciliği sürdürmek adına tablet başvurusunda bulunması için kendi ilçesinin kaymakamlık binasındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na şahsen başvurması ve burada verilen başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Güncel olarak dağıtılan tablet sayısı 2.300 civarında olmakla birlikte, her geçen daha fazla öğrenci eğitim yaşamına önemli katkılar yarayacak olan yeni tabletlerine kavuşmaya sürdürmektedir.

Adıyaman Belediyesi Yardım Kampanyası 2021

Adıyaman Belediyesi aracılığıyla 2021 senesi boyunca sürdürilecek yeni yardım kampanyalarından birisi olan Sosyal Destek Kartı sevkiyatı uygulaması, özellikle pandemi sebebiyle ekonomik yetersizlik yaşayanları yakında zamandan etkilemekte ve büyük ölçüde desteklemektedir.

Adıyaman Belediyesi’nin uygun gördüğü vatandaşlara verilen bu kart, TOGEM aracılığıyla il merkezindeki muhtaç vatandaşların gıda ve temizlik malzemesi gibi temel gereksinimlerini karşılamasına yöneliktir. Adıyaman TOGEM başvuru sürecine dahil olarak kartı alabilecek diğer bireyler ise engelliler, yaşlılar, şehit ve gazi aileleri ile eşinden boşanmış olup maddi zorluk yaşayan kadınlar olabilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu