Sağlık

Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?

Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?, sağlık bölümümüzde Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?

Adetten 10 gün sonra kanama neden olmaktadır? Günümüzde kadınların biyolojik yapısı gereği belirli döngüler bulunmaktadır. Bu bir araya gelen döngüler aracılığıyla kadın vücudu daha dirençli bir yapıya sahiptir. Bu döngülerin ilk sırasında adet döngüsü bulunmaktadır.

Adet döngüsü vücutta bulunan kirli kanın atılmasıyla gerçekleşir. Ayrıca her ay düzenli olarak yumurtalıkların yumurtlama dönemi de gerçekleşmektedir. Böylelikle bu zamanlarda hamile kalma olasılığı da diğer dönemlere nazaran yüksektir. Adet döneminin öncesinde ve sonrasında yaşanabilecek bazı olaylar mevcuttur. Bu olaylar kimi zaman bir sorun teşkil etmese de bazı noktalarda ciddi hastalıklarında habercisi olmaktadır.

Kadınlarda her ay düzenli olarak gerçekleşen bu döngüde kimi zaman değişikliklar ortaya çıkmaktadır. Normal bir kadın vücudu 28-30 gün arayla adet döngüsüne girer. Lakin normal yaşamında yaşadığı bir takım olaylar veya vücutta oluşabilecek hastalıklar bu durumu etkilemektedir. Düzensiz adet ile vücudun dengesi bi hayli şaşmaktadır.

Adet döngüsü 4-7 gün içinde gerçekleşir. Bu döngünün herhangi aksama olayında sık adet görme adı verilen durumda bununla birlikte gelmektedir. Normal adet gününden 10 gün erken adet görmek, vücudun erken yumurtlama dönemi, mevsimsel değişkenlikle gibi bir çok olayı da tetiklemektedir.

Hayatımızın her alanında yaşadığımız hadiselerin vücudu etkilediğine dair ispatlardan birisi de adet döngüsünün sürekli olarak değişmesidir. Çoğu hasta “ 40 günde bir adet oluyorum” diyerek alanında uzman doktoruna başvurmaktadır. Vücutta oluşa bu düzensizliği bir takım ilaçlar ve tedavi metotları aracılığıyla eski düzenine getirmeniz olabilecekdür. 

Erken veya geç adet görme problemlerinin bunun yanında “15 gündür adet oluyorum” gibi bir durumla karşı karşıya geldiğınız da vücudunuzun dengesi sarsılmış olabilir veya bir takım etkenler adet döngüsünü uzatmış olabilmektedir. Bunun bunun yanında adet bittikten iki gün sonra kan gelmesi gibi bir etkenle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu zamanda sakinliğini koruyarak beklemeli sonrasında uzman hekime danışmanız gerekir.

Adet döngüsü her kadının vücudunda değişiklik göstermektedir. Lakin hemen hemen süre 21 gün ile 35 gün içindedır. Aksi bir gecikme durumu meydana geldiğinda doktorunuza başvurabilir nedenini öğrenebilirsiniz.

10 gün erken adet olmak kadınlar üzerinde bir çok durumun habercisi olabilmektedir. Vücudun belirli düzenin bir anda dışına çıkması bir problem olabileceğine işarettir. Kadınlarda yaşanan bu durumda bi hayli fazla telaşa kapılmaktadır. Lakin bu endişe çoğu zaman yerini farklı duygulara bırakabilmektedir.

Mensurasyon döneminin gecikmesinin bunun yanında normal döngüden önce adet olabilmekte olabilecekdür. Bu durum meydana geldiğinda çoğu kadının aklına “ erken adet görme hamilelik belirtisi mi?” diye soru gelmektedir. Bu durum yaşadığında acele etmemenize veya heyecanlanmanıza pek fazla gerek yoktur. Sebebi ise vücutta yaşanabilecek her durumda bu süreç değişebilmektedir.

İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve ölür. Bu dünya düzeni içinde her anne bir çocuk sahibi olmak iter. Lakin vücutta gelişen bazı istemsiz durumlar bu isteği biraz geciktirebilmektedir. Gelişen durumların belirli nedenleri olmaktadır.

Adet döngüsü ay içinde tekrarlanabilir. Kadınlarda ara kanama diye gösterilen bu dönem zor bir zaman olmak ile birlikte bir çok duyguyu da bununla birlikte getirmektedir. Hamilelik bekleyen bir anne adayı “ hamilelik beklerken adet oldum” gibi bir sorunla karılaşabilmektedir. Bu problem bağlamında ay içinde iki defa adet olmanın belirli nedenleri mevcuttur. Bu nedenler;

Bu nedenler dışında “Âdetim bitti 2 gün sonra adet oldum hamile olabilir miyim?” Gibi bir soruyla ulaşan anne adayı, bu durumda uzman doktoruna başvurmalı gerekli muayeneleri olmalıdır. Doktorun uygun gördüğü takdirde ilaç yahut farklı tedavi metotları uygulanır.

15 günde bir adet olmak vücudun dengesinin bozulduğuna veya vücutta istem dışı gerçekleşen bir takım hadiselerinda habercisi olabilmektedir. Adet bittikten sonra kan gelmesi gibi durumlar meydana geldiğinda ilk kez sakin olmanız gerekmektedir. Adet öncesi ve sonrasında vücudunuzda gerçekleşen durumları takip etmeli aksi bir durum meydana geldiği takdirde doktorunuza başvurmalı şikâyetinizi belirtmelisiniz.

Adet döngüsü, istisna sayılacak biçimde hamile kadınlarda gerçekleşmektedir. Hamilelik ara kanamalar tehlikeli olabilmektedir. Lakin yukarıda dile getirdiğimiz gibi istisna gibi durumlarda bir sorun yaşanmamaktadır.

Kaynak: kidshealth / clevelandclinic

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu