Başvurular

Adalet Bakanlığı kamu personel alımlarına kimler başvurabilir? 2022

Adalet Bakanlığı kamu personel alımlarına kimler başvurabilir? 2022, iş başvuruları bölümünde Adalet Bakanlığı kamu personel alımlarına kimler başvurabilir? ile ilgili bilgi aktaracağız. Adalet Bakanlığı kamu personel alımlarına kimler başvurabilir? ile merak edilen tüm detaylar yazımızda..

Adalet Bakanlığı kamu personel alımlarına kimler başvurabilir?

Türkiye genelinde yıl içinde en fazla alım yapan Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı alım yapmaktadır. Sayfa sonunda Adalet Bakanlığı ilanı yer alıyor. Bilhassa Adalet Bakanlığında her mezundan alım yapılması ve alımların yıl içinde 3.000 ile 10.000 içinde değişmesi sebebiyle adaylar için cazip bir alternatif haline gelmiştir.

Adalet Bakanlığı adı altında zabıt katibi, mübaşir, koruma ve güvenlik görevlisi, tercüman, aşçı, şoför, hizmetli, VHKİ, bilişim personeli gibi unvanlara alımlar yapılmaktadır. Peki bu unvanlara kimler başvurabilir?

Alım şartları ve başvuru süreci nasıl olur?

Adalet Bakanlığında yıl içinde en fazla alım zabıt katibi unvanında yapılmaktadır. Bu mesleğin sorumluluk ve yoğunluğu çok olması sebebiyle yıl içinde en fazla alım bu unvana yapılmaktadır. Zabıt katipliği unvanına başvuruda bulunacak adayların lise yahut dengi mezunu, önlisans yahut lisans mezunu olması, bilgisayar sertifikası yahut denkliği bulunan dersi almış olması, klavye sınavında başarılı olması, 35 yaşını doldurmamış olması gibi özel şartlar aranmaktadır. Tabii ki şunu da belirtmekte yarar var. Bu unvan için Adalet bölümü mezunları ve alakalı komisyonlarda staj yapmış olanlar için bir öncelik tanınmaktadır.

Belgeleri ile birlikte başvurularını tamamlayan ve uygulamalı sınava girmeye hak kazanmış adaylar içinde klavye sınavı yapılmaktadır. Bundan sonra ise sözlü sınav için aday sayısı yarı oranında düşürülmektedir. Sözlü mülakata kalan adayların şans oranları bu biçimde daha da yükselmektedir. Sözlü mülakat sonrası da asil ve yedek adaylar belirlenmektedir. Adalet Bakanlığı aracılığıyla diğer unvanlara yapılan alımlarda ise yine KPSS sıralamasına göre kontenjanın 4 katı kadar aday sözlü sınava davet edilmektedir.

Başvuru şekli ve durumları

2020 yılı itibariyle yaşanan Covid-19 pandemisi sebebiyle Adalet Bakanlığı adaylardan şahsen, posta yahut e-posta yoluyla başvuruları kabul etmemektedir. Bu unvanlardan herhangi biri için başvuracak olan adaydan E-devlet üzerinden başvurması ve istenen belgeleri e-devlet üzerinden yüklemesi beklenmektedir. Başvurusunu tamamlayan ve sözlü sınavda da başarılı olan adaylara ilişkin listeler alakalı komisyonların resmi internet sitesinden açıklamalarak ilan edilecektir.

Bunun dışında Adalet Bakanlığı aracılığıyla işçi gereksinimi olduğu durumlarda İŞKUR aracılığıyla kura yahut sözlü sınav yöntemiyle işçi de alımı yapılmaktadır. Bu alımlar ise genelde adaylardan minimum ilkokul mezunu olması ve istenen pozisyona ilişkin daha evvelinden tecrübesinin bulunması gibi özel şartlar aranmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu