Başvurular

Açık Kapı Başvurusu Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Açık Kapı Başvurusu Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?, başvurular bölümümüzde Açık Kapı Başvurusu Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Açık Kapı Başvurusu Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Açık Kapı Başvurusu Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Açık Kapı Başvurusu Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? Açık kapı başvurusu, son haftalarda bir çok kişi aracılığıyla araştırılan konulardan biri olma özelliğini taşır. Bilhassa son haftalarda yaşanan pandemi süresinde açık kapı başvuruları ön plana çıkmış; bir çok kişi “Açık kapı başvurusu nedir? Nasıl yapılır?” gibi konuları araştırmaya başlamıştır.

Bunun bunun yanında açık kapı üzerinden maddi destek sağlandığı haberleri de bu ilginin artmasına yol açmıştır. Bu noktada ekonomik sıkıntı yaşayan bireyler açık kapı uygulaması üzerinden başvuru oluşturmayı ve açık kapı yardımlarından yararlanmayı amaçlamaktadır. Yoğun talep gören ve bir çok birinin ilgisini çeken “Açık kapı başvurusu nedir? Nasıl yapılır?” sorusu yanıtlarına gelin birlikte göz atalım.

Açık Kapı Başvurusu Nedir?

Adını çok fazla duyduğumuz açık kapı başvurusu, devletin 2017 senesinde geliştirdiği, vatandaşların poblemlerina bi hayli hızlı çözümler getirmeyi amacında olan bir projedir. Bu proje, vatandaşların yetkili kurumlarla bi hayli hızlı ve daha kolay biçimde iletişime geçmesini sağlamaktadır. Bunun yanında talep ve istekler etkin biçimde alınarak kısa bir sürede neticelendirılması amaçlanmaktadır. İçişleri Bakanlığı aracılığıyla uygulanan proje, kaymakamlık yahut valiliklerde yapılan işlemlerin benzeri biçimde bir uygulama sistemine sahiptir.

Elektronik ortamda sunulan uygulama, 17 farklı alanda 322 konuyu ele almaktadır. Vatandaşın bu konular kapsamı içindeki istekleri, uygulama üzerinden kayıt, takip ve neticelendirma aşamalarıyla işleme alınmaktadır. Sunulan bu talepler, doğrudan valilik adı altında oluşturulan Açık kapı birimlerine iletilmektedir. 7 iş günü içinde tüm talepler neticelendirılarak, çözüme ulaştırılmaktadır. Oldukça aktif bir kullanım sağlayan açık kapı, bir çok hususta vatandaşa hizmet vermektedir. Bugüne kadar bi hayli başarılı olan proje, %99 oranında vatandaşa geri dönüş sağlanmasıyla da bilinirliğini arttırmıştır.

Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Açık kapı başvurusu, önceden de dile getirdiğimiz 17 farklı alan ve 322 konu ile alakalı olarak oluşturulabilmektedir. Vatandaşların kamusal hizmet isteklerini ilettiği açık kapı başvuruları, farklı metotlarla gerçekleşebilmektedir. Açık kapı projesi kapsamı içinde her ilin valiliği, açık kapı birimleri oluşturmuştur. Bu birimlere bizzat istek ve talepler iletilebilmekte, bu noktalardan başvurular oluşturulabilmektedir. Bir diğer alternatif ise, E-devlet kapısı üzerinden yapılan başvuru yöntemidir. E-devlet şifresi ile giriş yapan her vatandaş, sistem üzerinden rahatlıkla alakalı hususta başvuru oluşturabilmektedir. Ayrıca mobil uygulaması da bulunan açık kapı, web site üzerinden yahut mobil olarak da başvuru kabul etmektedir. Bu açıdan farklı başvuru şekilleri ile Açık Kapı başvurusu oluşturmak olabilecekdür.

E-devlet Üzerinden Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Açık kapı başvuru oluşturma metotlarınden birisi E-devlet üzerinden gerçekleşmektedir. E-devlet üzerinden açık kapı başvuru işlemleri şu aşamalarla gerçekleştirilmektedir:

 • E-devlet üzerinden açık kapı başvurusu oluşturmak için ilk kez şifre sahibi olmanız gerekir. Şifresi bulunmayan vatandaşlar PTT’den bir şifre almalı, sistemine giriş yapmalıdır.
 • Açık kapı başvuruları ve açıklamaları https://www.acikkapi.gov.tr/ adresi üzerinden yapılmaktadır. İlk olarak bu siteye girilmelidir.
 • Site ana sayfasından karşımıza başvuru yapabileceğimiz alternatif seçenekler çıkacaktır. Çıkan seçeneklerden ilk sırada olan e-devlet seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Tıklamanın sonrasında sayfa otomatik biçimde sizi E-devlet giriş sayfasına yönlendirir. Bu bölümde kimliğimi şimdi doğrula diyerek sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.
 • T.C Kimlik numaranız ve şifrenizi girdikten sonra sayfada Açık Kapı Başvurusu ve Başvuru Takip menüsü açılmaktadır.
 • Bu noktada yeni başvuru seçeneğine tıklayarak başvuru oluşturulmaya başlanır.

Aşama aşama karşınıza aşağıda belirtiğimiz sayfalar çıkacak, sizden istekleriniz ışığında gerekli yerlerin doldurulması istenecektir:

 • Adres ve İletişim Bilgileri
 • Hizmet Bilgileri
 • Başvuru Bilgileri
 • Ön İzleme
 • İşlem Sonucu
 • Tüm bilgilerin doldurulması ve bu işlemlerin neticesinde başvurunuz E-devlet üzerinden kısa zaman zarfında tamamlanmaktadır.

acikkapi.gov.tr Üzerinden Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır

Açık kapı projesinin resmi sitesi olan https://www.acikkapi.gov.tr/ üzerinden de yine başvurular alınmaktadır. Site üzerinden başvuru yapmak için uymanız gerekenler şunlardan oluşmaktadır:

 • İlk olarak siteye gidilmeli, ana sayfasında karşınıza çıkan ‘Başvuru Yap’ bölümü seçilmelidir.
 • Ardından gerekli alanlar doldurulmalıdır. Bu işlemlerin sonrasında telefonunuza sistem aracılığıyla bir onay kodu gönderilmektedir.
 • Onay kodunun doğrulanması sonrasında yine talebiniz ışığında bilgiler doldurulmalıdır. Gerekli tüm alanların doldurulduktan sonra başvuru tamamlanmaktadır.

Açık Kapı Başvuru Sonuçları Nasıl Kontrol Edilir?

Farklı metotlarla oluşturulan başvurular, 7 iş günü içinde neticelendirılmaktadır. Bilhassa bu noktada hassas davranan bakanlık, uygulamanın temel amacında olan bi hayli hızlı çözüm prensibi hususunda bi hayli etkin çalışmaktadır. Açık kapı başvuru sonuçları, e-devlet yahut https://www.acikkapi.gov.tr/ üzerinde kontrol edilmektedir. E-devlet üzerinden giriş yapmanız halinde başvuru numaranız ile sorgulama gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca yine site üzerinde ana sayfada bulunan başvuru sorgulama bölümünden yapılan tüm başvuruların durumu kontrol edilebilmektedir.

Açık Kapı Projesi Kapsamında Bayram Harçlığı

Son günlerde internette çok fazla karşılaşılan haberlerden bir diğeridevletin 500₺ bayram harçlığı vereceğidir. Açık kapı projesi kapsamın bayram harçlığı verileceği haberleri doğru mudur? Bu harçlık kimlere, ne zaman verilecektir? Başvuruları nereden yapabiliriz? Gibi soruların yanıtlarına birlikte bakalım.

Pandemi zamanında git gide artan durumlardan dolayı alınan önlemler kapsamı içinde, tam kapanma yaşanıyor. Ramazan ayına ve bayram öncesine denk gelen tam kapanma ekonomik sıkıntıları da bununla birlikte getirdi. Birçok işyerinin kapanması, bir çok insanın maaşlarının düşmesi veya kesilmesi sebebiyle insanlar bu harçlık haberini sevinç ve merakla karşıladılar.

Peki gerçekten 500₺ bayram harçlığı verilecek mi? Geçen sene Kurban Bayramı’nda da bu tür haberler çıkmıştı ve hemen sonrasında İçişleri Bakanlığı bir yazı yayınlamıştı. Yazı da haberlerin asılsız olduğunu ve Açık Kapı projesinin sosyal yardım yapmak gibi bir görevinin olmadığını belirtmişti. Son zamanlarda çıkan haberlerde aynı biçimde asılsızdır ve itibar edilmemelidir.

Açık Kapı Çöktü mü?

Açık Kapı bayram harçlığıyla alakalı çıkan asılsız haberler sebebiyle, çok fazla insanın bunun yanı sıra siteye girmesi bir aksaklık meydana getirdi. Bu durum Açık Kapı’da gerçekten işleri olan; alakalı konuyla alakalı başvuruda bulunacak, istek ve isteklerini dile getirecek bireylerin siteye girişini geciktirdi.  Bildiğiniz gibi internet çok faydalı olsa da fazla sayıda yalan yanlış bilginin dolaştığı bir mecradır. İnsanlar her gördükleri habere inanmadan önce haberin kaynağına bakmalıdır. Siz de bu ve benzeri bir haberle karşı karşıya geldiğınızda hemen inanmak yerine haberin kaynağına bakmalısınız. Böylelikle hem boşa vakit kaybetmemiş hem de boşuna umutlanmamış olursunuz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu