Başvurular

Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır ?, başvurular bölümümüzde Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Açık kapı başvurusu nasıl yapılır sorusu son haftalarda vatandaşlar içinde çok fazla sorulmaya başlanan sorular içinde yerini aldı. Açık kapı başvurusu nasıl yapılır , açık kapı nedir, açık kapıdan yardım başvurusu yapılır mı gibi soruların yanıtlarını vermek üzere siz değerli okurlarımıza bu yazımızı bir araya getirdik. Dilerseniz şimdi bu sorulara yakında zamandan bakalım ve akıllara takılan bütün sorularada birsıra yanıt verelim.

Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır ? Açık Kapı Nedir ?

Açık kapı nedir sorusuna yanıt vererek başlayalım yazımıza. Açık kapı 2017 senesinde içişleri bakanlığı aracılığıyla başlatılan ve 81 ilin 161 ilçe kaymakamlığında devreye alınan bir organizasyondur. Bu organizasyonun amacı vatandaşların poblemlerina etkin mücadele kapmasında müdahale etmek ve poblemlerinı çözmektir. Bilhassa vatandaşların resmi kurumlarla olan poblemlerina ve sıkıntılarına çözüm bulmak adına kurulmuş bir içişleri bakanlığı projesidir.

Peki açık kapı başvurusu nasıl yapılır ?  Açık kapı başvurunuzu dilerseniz e devlet üzerinden dilerseniz telefonunuzda ki açık kapı uygulaması üzerinden dilerseniz de açık kapının kendi resmi web sitesi üzerinden kayıt uygulayabilirsiniz.  Dilerseniz şimdi bu işlemlere sıra sıra bakalım.

E Devlet Üzerinden başvuru yapabilmek için ilk kez bir e devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer e devlet şifresini önceden aldıysanız ama unuttuysanız yada kaybettiyseniz https://www.sosyalyardimlar.com/e-devlet-sifremi-unuttum-nasil-alinir/ adlı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Eğer bir e devlet şifreniz var ise müracaat için önünüzde başka engel yok demektir. Yapmanız gerekenleri sıra sıra anlatalım ve açık kapı formu nasıl doldurulur ve form doldurma işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken maddelere bakalım:

1-Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-acik-kapi-basvurusu-ve-takibi adresine gidiyoruz.

2-Daha sonra kimliği şimdi doğrula diyerek T.C. kimlik numaramızı ve e devlet şifremizi giriyoruz.

3- Önümüze çıkan aydınlatma metnine “Devam Et” diyoruz.

4- Açılan pencereden Yeni Başvuru Diyoruz.

5- Aydınlatma Metnin altında yazan kutucuğu işaretleyerek Devam Et diyoruz.

6-Açılan pencerede cep telefonu numaranızı, e posta adresinizi, adres detaylarınızi doldurarak Devam Et diyoruz.

Daha sonra açılan kutucukları şikayetinize uygun doldurarak işlemleri tamamlıyoruz.

Peki açık kapının resmi web sitesi üzerinden nasıl başvuru yapılır ? Bunun için https://www.acikkapi.gov.tr/Basvuru/BasvuruGiris web adresine gidiyoruz ve açılan pencerede ki gerekli yerleri dolduruyoruz ve şikayetimizi gerekli yerlere iletiyoruz.

Açık kapı şikayet formu nasıl doldurulur anlatmaya çalıştık. Şimdi de açık kapı başvuru sorgulama işlemleri nasıl yapılır ona bakalım.

Açık Kapı Başvuru Kapatıldı Ne Demek 

Açık Kapı Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Açık kapıya nasıl başvurulur sorusu kadar araştırılan bir diğer soru ise açık kapı başvurusu sorgulama işlemleri nasıl yapıldığıdır.  İçişleri bakanlığı başvuru sorgulama işlemleri için resmi web sayfası üzerinden https://www.acikkapi.gov.tr/Basvuru/BasvuruSorgula adresine tıklayarak alakalı ekrana varabilirsiniz. Yada e devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-acik-kapi-basvurusu-ve-takibi adresine giderek başvuru sonucunuzu sorgulayabilirsiniz.

Açık Kapı Para Yardımı Yapıyor Mu ?

Açık kapının para yardımı yaptığına dair onlarca bilgi bulunmaktadır internet sitelerinde. Gerçekten öyle mi ? Yani açık kapı gıda yardımı, nakdi yardım, SED yardımı ve 3.faz yardımları açık kapı üzerinden yapılıyor mu ? Bu sorunun cevabı kesinlikle HAYIR ! Açık kapı yardımlaşma ile alakalı bir çalışma yapmamaktadır. Bilhassa 1000 TL başvurusu nasıl yapılır diye sorulduğunda adres olarak yine bu kurumlar gösterilmektedir. Peki neden ?

Yapılan çalışmalar bu tarz söylemlerin kurumların iş ve işleyişini engellemek adına yapılan art niyetli çalışmalar olduğu tespit edildi. Yani bu kurumlarda aşırı bir yoğunluk yaratarak iş ve işleyişlerini engellemeye çalışmak.  Hatırlarsanız bir zamanda açık kapı bayram harçlığı başvurusu alıyor diye söylenti çıkmış ve başvuru patlaması yaşanmıştı.  Peki yardım parası nereden alınır ? Sosyal yardımlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla kabul edilmektedir. Milletin kapısı sloganı ile yola çıkan açık kapı birimlerinin sosyal yardımlarla hiç bir ilgisi bulunmamaktadır.

Açık kapıda kullanılan bazı kavramlar vatandaşlar yönünden merak konusu olmaktadır. Bunlardan ilki ” açık kapı başvuru kapatıldı “ne demek ? Bu konuyu önceden uzun uzun açıklasak da kısaca söz etmekte yarar var. Bu cümle başvurunuzun neticelendiğı manasına gelmektedir. Eğer ” Yönlendirilen birimden yanıt dönülenler” ikazsı alıyorsanız bu problemiza alakalı kurumdan yanıt geldiği anlamı taşımaktadır.

Bu hususta anlatacaklarımız bu kadar. Aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Sorularınıza en kısa bir sürede geri dönüş yapılacaktır.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu