Gündem

37 Derece Ateş Yüksek Mi?

37 Derece Ateş Yüksek Mi?, güncel bilgiler bölümümüzde 37 Derece Ateş Yüksek Mi? başlığı altında detaylı bilgiler vermek istedik. 37 Derece Ateş Yüksek Mi? haberimizin detayları..

37 Derece Ateş Yüksek Mi?

37 Derce Ateş Normal Mi?

37 derece ateş yüksek mi konumuza hoş geldiniz. Ateş yükselmesi bi hayli farklı nedenlerden dolayı kaynaklanabilmektedir. Bir çok hastalık, tepkime olarak ateş yükselmesi ile belirtilerini görülmektedirabilmektedir. 

Özellikle son zamanlar korona virüs hastalığının ortaya çıkması ve hastalığın belirtileri içinde ateş yükselmesinin olması, pandemi durumuna gelen bir olay olduğundan dolayı, bireylerde düzenli olarak ateş ölçümleri ele alınarak, hastalık belirtisi olup olmadığı takipte tutulmaktadır. Korana virüs hastalığında, bireylerin %86’sı gibi yüksek bir miktarda, ateş belirtileri görülmektedir. Bu nedenten dolayı korana virüs hastalığında, vücut sıcaklığının dikkate alınması, bi hayli mühim noktalardan biri olmuş durumdadır. 

Normal Ateş Değerleri

Korana virüste ateş belirtisinin yüksek ihtimaller içinde olmasından dolayı, bireylerde düzenli olarak ateş ölçümleri yapılmaktadır. Bireyler çıkan sonuçlara göre, değerlerini normal olup olmadığını araştırmaktadır. 37 derece ateş yüksek mi, 37 derece ateş normal mi soruları bireylerin aklına gelmektedir. 

  • 37.6 – 37.9 civarı ateşiniz yer alıyorsa, bu hafif ateş olarak adlandırılır.
  • 38 – 38.5 civarı ateşiniz yer alıyorsa, bu orta şiddette ateş olarak adlandırılır.
  • 38.5 – 39.5 arısındaki ateş ise, yüksek ateş olarak adlandırılmaktadır. 
  • 40 derecenin üstü ateş ise, çok yüksek ateş kategorisine girmektedir.

Bu nedenle 37 derece ateş, normal değerlerdeki ateştir. Vücut ısınız 37,5 dereceye kadar gösteriyorsa, her hangi bir problem bulunmamaktadır. 

Çocuklarda Ateş Durumu

Çocukların vücut ısısı, erişkinlere göre daha yüksektir. Ortama 4 yaşına kadarki çocuklarda, makattan ateş ölçümü, en ideal ölçüm olarak kabul edilmektedir. Çocuklarda 37 derece ateş, bi hayli ideal sayılmaktadır. 37 derecenin ideal sayıldığı çocuklarda, 38 derecede normal olarak ele alınır. 38 derecenin üstü vücut ısısı, ateş olarak adlandırılır. 

Önemli Not

Özellikle son haftalarda yaşanan korana virüs, yukarıda da sözlerine eklediğimiz gibi, bireylerin %86’lık kısmı gibi, yüksek oranlarda ateş belirtisi görülmektedirmaktadır. Eğer ateşiniz yüksek ise, ( bu korona virüsü kaynaklı olmayabilir fakat ihtimali göz önünde bulundurmamız gereklidir ) kendinizi izole ederek, hiç kimseyle temas da bulunmadan, acilen sağlık kuruluşlarına haber vermeye dikkat edin.  

Paylaş

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu