Başvurular

30 Ağustos Tatil mi?

30 Ağustos Tatil mi?, kamu ve özel başvuru bölümümüzde 30 Ağustos Tatil mi? nasıl yapılır bilgi verelim istedik. 30 Ağustos Tatil mi? ile alakalı bilgiler yazımızın içinde.. 

30 Ağustos Tatil mi?

30 Ağustos 2021 resmi tatil mi? Pazartesi tatil mi?

Her yıl kutladığımız  Zafer Bayramı kutlama çalışmaları bu sene da yapılıyor. 2020’de pandemi sebebiyle önceki senelera göre kutlamaların yapılamadığı  Zafer Bayramı’nın 2021’de kutlanıp kutlanmayacağı merak ediliyor. 30 Ağustos Zafer Bayramı yaklaşırken en fazla Pazartesi tatil mi?” sorularına yanıt aranmakta.

Zafer Bayramı hangi gün?

30 Ağustos 1922 tarihinin Zafer Bayramı olarak kutlanmasının nedeni İstiklal Savaşı’nda düşman kuvvetlerin ülkeden çıkarılması için kazanılmış zafer olmasıdır. Geçen sene corona virüs sebebiyle kutlamalar sekteye uğramıştı.

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her sene 30 Ağustos günü kutlanan ulusal bayramıdır.

Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz’un başarıyla sonuca varılmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi ardından gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 senesinde Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan bu yana Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

30 AĞUSTO ZAFER BAYRAMI TARİHÇESİ!

Zafer Bayramı anısına 1960’lardan sonra daha kapsamlı ve geniş katılımlı kutlamalar yapılmaktadır. 30 Ağustos, Türkiye’de askerî okulların mezuniyet merasimlerini yaptıkları gün olmuştur. Zafer Bayramı uzun yıllar Genelkurmay Başkanı’nın tebrikleri kabul ettiği bir bayram olarak kutlanmıştır.

iPHONE 13 NE ZAMAN ÇIKACAK?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu