Sağlık

3 yaşındaki çocuklar için oyuncak seçimi ve çocuklara sağladığı yararlar

3 yaşındaki çocuklar için oyuncak seçimi ve çocuklara sağladığı yararlar, sağlık bölümümüzde 3 yaşındaki çocuklar için oyuncak seçimi ve çocuklara sağladığı yararlar ile alakalı bilgi aktaracağız.. 3 yaşındaki çocuklar için oyuncak seçimi ve çocuklara sağladığı yararlar ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

3 yaşındaki çocuklar için oyuncak seçimi ve çocuklara sağladığı yararlar

3 yaş grubundaki çocuklar için en iyi armağan onların gelişimine katkı sağlayan oyuncaklardır. Böylelikle sahip oldukları becerileri gelişir iken yeni kabiliyetleri de bununla birlikte gelişir ve bir çok hususta ustalaşırlar. 3 yaşındaki çocuklar konuşmayı tam anlamıyla yapabilseler de istediklerini siz değerli okurlarımıza açık olarak belli edemeyebilirler.  Bu nedenle oyuncak seçimi ebeveynlere kalır. Bu durumu yaşayan sevgili ebeveynler için 3 yaşındaki çocuklar için oyuncak seçimi ve bu oyuncakların çocuklara ne gibi yararlar sağladığı ile ilgili bir yazı bir araya getirdik. Yazımızı okuyarak oyuncak seçimi yaparken zorluk çekmeyeceğinize eminiz.

3 yaşındaki çocuğunuzun dikkat süresi uzar ve sözel becerileri de zamanla gelişir. Böylelikle yönergeleri daha iyi takip edebilir. Ayrıca kendi ihtiyaç ve düşüncelerini size veya etrafındakilere ifade edebilecektir. Yürümeye başlayan çocukların okul öncesi çocukluğa geçiş dönemi içindeki süreçleri inişli çıkışlı olabilir.

Öfke krizleri, aniden gelen neşeli hâller ve kahkahalar sizleri korkutmamalı. Bu zekâ ve fiziksel gelişimleri hızla ilerlediği için çok fazla yaşanılan olaylardır. Önemli olan gelişimlerini en müthiş biçimde tamamlamaları için onlara destek olmaktır. Bu desteklerden bir diğeride onlara uygun oyuncak seçimidir.

Günümüz eğlencelerinin çoğu ekranlar aracılığıyla sağlanırken, bazı çocukları dışarı çıkıp yalnızca oynamaya ikna etmek biraz daha zor. Neyse ki, açık havada oynanabilen oyuncaklar, son moda yani 2021 senesinde yeni çıkan oyuncaklar ve daha bir çok oyuncak aracılığıyla çocukları temiz havada daha fazla zaman geçirmeye ve gelişimlerine katkıda bulunmaya ikna etmeye yardımcı olabiliriz. Çünkü çocukların gerçekten doğayı keşfedebilecekleri ve deneyimleyebilecekleri açık alanlarda koşması, zıplaması ve oynaması çok mühimdir.

Bunun yanında kötü hava koşullarında yalnızca ekrana bakmak yerine oyuncaklarla oynamaları çok daha faydalıdır. Oyuncaklar çevrelerindeki dünyayı keşfetmelerine yardımcı olmanın bunun yanında, oyunların esnekliği, motor becerileri ve fiziksel gücü geliştirmek için kritik öneme sahiptir. Lakin çocuklar arada bir alınan oyuncaklar ile oynamak istemeyebilir. Çünkü oyuncaklar zekâ gelişimi veya yaşına uygun olarak seçilmemiş olabilir. Bunun yanında ilgilerini de çekmemiş olabilir. Sonuç itibari ile kenarda ve köşede bir araya gelen oyuncak yığınları ile yüz yüze kalırız. Bu yığınların oluşmaması ve çocukların gelişimlerine katkıda bulunmak adına doğru oyuncakları satın almalıyız. İşte siz değerli okurlarımız için hazırladığımız 3 yaş çocuk oyuncak çeşitleri ve bu oyuncakların çocuklara sağladığı yararlar aşağıda açıklanmıştır.

Ebeveynler için çocukların kilo ve boy ölçüleri bi hayli mühimdir. Lakin beslenmesine dikkat ettiğimiz gibi hareketliliğine de dikkat etmemiz gerekir. Sadece sağlıklı yiyeceklerle besleyip büyütmeye çalışarak fiziksel gelişimlerinin en iyi biçimde tamamlanmasını sağlamış olmayız. Bunu kaslarını ve organlarını kullanmalarını teşvik ederek yapmamız gerekir.

Yürümeyi, oturmayı ve düştüklerinde kalkmayı öğrendikleri gibi kalem ve kaşık tutmayı, tırmanmayı ve zıplamayı da öğrenmeliler. Daha önce yapamadıkları her şeyi zamanla yapacak ve böylece kendilerine olan özgüvenleri de gelişecektir. Bunun yanında kendi kendine yetebilme özelliğine sahip olacaklar. Her şeyi önlerine getirip her ihtiyaçları olduğunda yaparsak ileriki yaşlarda büyük zorluklar çekmelerine katkı sağlamış oluruz. Bu da onların özgüvensiz olmalarına sebep olabilir.

Kaba motor gelişimi için oyuncak tavsiyeler; seksek, bisiklet, trambolin, top ve denge oyuncakları. Çocuklar düz bir çizgide veya yolda ilerlemeye çalışarak kaba motor becerilerine destek verirler. Ayrıca bisiklet ve scooter sürme gibi fiziksel aktiviteler ile hem enerji atar hem de yine motor becerilerini geliştirirler.

İnce motor gelişimi için oyuncak tavsiyeleri; oyun hamuru, kinetik kum, yazı tahtası, puzzle, boncuk dizme, parmak boya ve parçalı oyuncaklar. İnce motor gelişimleri için en etkili oyuncak her zaman hamurdur. Hatta mutfakta size yardım etmesine izin verip birlikte aktivite yapmış olursunuz.

3 yaşındaki çocuklar genelde hareket hâlindedir. Hareketsiz kalmalarını beklemek ve onlara sürekli olarak otur, yapma ve etme demek, bi hayli yanlıştır. Denge ve koordinasyon becerilerinin artması için özgür kalmaları ve keşif etmeleri bir çok şeyden önemli olduğunu asla unutmayın.

Oyunlar çocukların büyüme, gelişme ve öğrenmelerine katkı sağlarlar. Onların yapı taşları meydana gelirken bunun en etkili biçimde gerçekleşmesi için oyun oynamalarına teşvik ederiz. Bu da tabi ki oyuncaklarla olabilecekdür. 3 yaşındaki çocukların zihinsel yani bilişsel gelişimlerine destek olan bir çok oyuncak mevcuttur. Önemli olan ilgilerini çekene ve sıkıcı olmayanları tercih edip gelişimlerini eğlenerek tamamlamalarına katkı sağlamaktır.

3 yaşındaki çocuklar için bilişsel gelişim tüm öğrenme süreçlerini kapsar. Bu nedenle onların yalnızca sayı saymayı öğrenmeleri veya bazı harfler ile ilgili bilgi sahibi olmaları bilişsel gelişimlerinin yalnızca ufak bir kısmıdır.  Soru sormaları, cevabı anlayıp bilgiyi beyinlerine işlemeleri ve özümsemeleri gibi tüm öğrenimlerini kapsar.

Yürümeye başladıkları an itibari ile öğrendikleri her şeyi adeta emip hafızalarına işlerler. Lakin burada önemli olan öğrendiklerini nasıl kullanmaları gerektiğini bilmemeleridir. Çocuklara bir çok şey öğretebilirsiniz. Bunu yapmak fazla vaktinizi almaz. Eğer öğrettiklerinizi nasıl kullanacağını ve bunların ne işe yaracağını çocuğunuza göstermezseniz bilgilerin bir anlamı yetinmeyip daha çok zarara yol açarlar. Her geçen gün beyinlerindeki karmaşa artar. Buna misal olarak çocuklara saymayı her anne baba öğretir. Lakin bu öğrenimi saklambaç veya sayılarla alakalı oyuncaklar ile oynayarak pekiştirirseniz, çocuğunuz sayıların yaşamımızda ne işe yaradığını daha iyi öğrenirler.

3 yaş grubu çocuklar için neler öğrenip öğrenmediklerini bilmek isteyebilirsiniz. Çünkü bunu size belli etmeyebilirler. Bunun için oyun ve oyuncakları kullanabilirsiniz. Hayal güçlerinin en etkili biçimde gelişmesi için çocuğunuza uygun olan oyuncakları seçmeniz gerekir.

Duyusal farkındalığı, öz saygıyı, motor becerileri ve dil becerilerini destekleyen oyuncaklar bu yaş grubu için en ideal olanlarıdır. Bu oyuncaklar içinde mesleklere dair olan oyun setleri, oyun hamurları, parmak boyalar, puzzle, oyun kartları ve müzikli oyuncaklar yer alır.

Son zamanlarda çocukların sürekli olarak evde durması tüm anne ve babaların şikayet ettiği konular içinde yer alıyor. Bu nedenle de sosyalleşme problemleri yaşayabiliyorlar. Sosyal gelişim bebeklik zamanından bu yana önem verilmesi gereken bir konudur. 3 yaş çocuk grubu için sosyal gelişime katkı sağlayan oyuncaklar aşağıda verilmiştir.

Annelerin bu yapıtaşları meydana gelirken yaptıkları bir çok hata var. Bu hataların büyük bir kısmı çocuğum ufak, bundan dolayı ben yapıyorum, düşüncesinden ileri gelir. 3 yaş grubundaki çocuklara sahip ailelerin yaptığı diğer hatalar ve ne yapmaları gerektiği aşağıda açıklanmıştır.

Teknolojinin artması ile birlikte oyuncak çeşitliliği de arttı. Çocukları geleceğe hazırlamak için artık onlar için daha fazlası gerektiğinin farkındayız. Popüler, son çıkan ve en fazla bi hayli beğeni alanlere göre siz değerli okurlarımız için 2021 yılı oyuncak listesi bir araya getirdik. Bu listede bulunan oyuncakların her birine çocuklar bayılıyor. Bunun yanında gelişimleri için bi hayli etkililer.

Annelerin sürekli olarak akıllarında bulunan, çocukları ekranlardan uzaklaştırma fikirleri için çözümler ile buradayız. Özgürlük stoklamak, özgüven kazanmak, sorumluluk almak… Daha öğrenecekleri bir çok olduğu için siz değerli okurlarımıza çocukların açık havaya çıkmalarını gerektiren yüzlerce neden daha yazabiliriz. Bu nedenle dışarı çıkmalarını teşvik eden oyuncaklar satın almamız gerekiyor. Bunlardan birkaçı ise, scooter, bisiklet, kaykay ve akülü araba oluyor.

Çocukların ilgi alanlarına yönelerek ne alım yapacağınıza siz karar vermelisiniz. Lakin akülü araba gibi çocukların hayâlinde her zaman var olan oyuncakları hangisine alırsanız alın mutlu olacaktır. Ayrıca bolca egzersiz ve sağlıklı kalmak için bisiklet gibi spor cihazlarıni de tercih edebilirsiniz.

Bunların bunun yanında sıcak yaz aylarında su tabancaları ve köpük baloncuk oyuncakları bi hayli keyiflidir. Sadece eğitici değil arada bir de eğlenceye yönelik oyuncaklar tercih edip stresten uzaklaşmak gerekir.

Sizlere son kez önerimiz yüzyıllar geçse de popüler olarak kalacak uçurtmalardır! Hem fizik, hem sportif hem de yaratıcı bir oyuncak çeşidi olduğu için uçurtmayı satın almak yerine birlikte yapmanızı öneririz. Aile içinde yapılacak keyifli bir etkinlik için uçurtma bi hayli iyi bir fikir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu