Başvurular

25 yıl evli kalana emeklilik maaşı başvurusu 2021

25 yıl evli kalana emeklilik maaşı başvurusu 2021, kamu ve özel iş başvuruları bölümümüzde 25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Başvurusu ile ilgili detay vermek istedik.. 25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Başvurusu

25-yıl-evli-kalana-emeklilik-başvurusu

25 yıl evli kalana emeklilik başvurusu 2021 , 25 yıl evli kalana emeklilik yasası onaylandı mı, 25 yıl evli kalana emeklilik için nereye başvurulur, 25 yıl evli kalana emeklilik son durum ile ilgili bilgileri makalemizde bulacaksınız. Geçmiş senelerde ev hanımı denildiğinde evin yemek temizlik gibi gereksinimlerini göre ve çocukları büyüten kadın olarak nitelendirilirdi. Bugünlerde ise yeni yapılan düzenleme ile 25 yıl ev hanımlığı yapan hanımlara emeklilik yolu gözüktü. İşte tüm ayrıntılar..

Kadınların emekli olabilmeleri için 2008 senesinden sonra sigorta girişi yapılanlar için 7200 günü doldurmak yani 20 yıl çalışmış olmak gerekmektedir. Gününü doldurmayan kadınlar emekli olamamaktadır. Devletin yaptığı yeni düzenleme ile ev hanımlığı yapan kadınların da emekli olmalarının önü açılıyor. Yasaya göre aranan şartları karşılayan ev hanımları artık emekli olabilecek.

25 Yıl Evli Kalana Emeklilik

25 yıl evli kalana emeklilik yasası ile ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. Ev hanımlarına emeklilik yarayacak yasanın en önemli şartlarından biri hanımların bir el işi sanatını biliyor olmaları gerekmektedir. Herhangi bir el işi sanatını bilen ev hanımları bu el işlerinden gelir elde ettiklerini belgelediklerinde emekli olmaya hak kazanabilecekler.

Ev hanımlarına emeklilik yasasına tabii olacak hanımlar için belirlenecek olan sigorta primi normal çalışanlardan farklı hesaplanacaktır. Meclise sunulan yasaya göre 50 yaşının üzerinde olan hanımlar borçlanarak emekli olma hakkını kazanabilecekler. Emekli olmak isteyen hanımların herhangi bir sigorta girişleri olmasa bile aranan şartları karşıladıkları taktirde emekli olabilecekler.

25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Şartları Nelerdir ?

25 yıl evli kalana emeklilik şartları ile ilgili birden çok bilgi bulunmaktadır bizde bu bilgileri siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. İşte 25 yıl ev hanımlığı yapan kadınların emekli olabilmeleri için yerine getirmesi gereken şartlar.

  • Emekli olmak için malullük yahut yaşlılık aylığı almıyor olmanız gerekmektedir.
  • 50 yaşı doldurmuş olmak (1970 yılı ve öncesinde doğmak)
  • En az 25 senedir evli olmak (1995 yılı ve öncesi)
  • Belirlenen şartları karşılan 18 yaşından ufakler bu kanun kapsamı içinde sigortalı olup emekli olabilirler.
  • El işi yapan ve bilen kadınların bu işleri yaptıklarını ve bu ürünlerin satışını yaptıklarına dair belge sunmaları gerekmektedir.
  • Emekli olmak isteyen bireylerin mülk sahibi yahut herhangi bir yerden kira gelirlerinin olmaması gerekmektedir.
  • SGK’ya bağlı olmadıklarını da ispatlayan ev hanımları bu kanun çerçevesinde ekli olmaya hak kazanacaklardır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu