Gündem

2023’TE SIFIR ARAÇ FIYATLARI NE OLUR? GÜNCEL

2023’TE SIFIR ARAÇ FIYATLARI NE OLUR? GÜNCEL, araba bilgisi bölümünde 2023’TE SIFIR ARAÇ FIYATLARI NE OLUR? ile ilgili bilgi aktaracağız. 2023’TE SIFIR ARAÇ FIYATLARI NE OLUR? ile merak edilen tüm ayrıntılar yazımızda..

2023’TE SIFIR ARAÇ FIYATLARI NE OLUR?

Son iki yılda ülkemizde yaşanan döviz kurundaki olağanüstü artışla birlikte sıfır araç fiyat aralıkları hemen hemen haftalık olarak yükselmeye sürdürmekte. Bu artış bir çok insanı araba almaya itmeye sürdürmekte. Bilhassa sıfır arabalarda yaşanan stok sıkıntısıyla birlikte araçlara olan talebin de çoğalmasıylabirlikte ikinci el araba piyasasını da patlatmış görünüyor.
2023 senesinde özellikle döviz kurunun daha da yükseleceği bir çok ekonomist aracılığıyla dile getirilmektedir. 2022 senesinin ilk altı ayında araç fiyat aralıkları %50 oranında değer kazandı. Bu oranın yıl sonuna kadar %100 bulunacağı söylenmektedir. Böylelikle devam ederse en ucuz sıfır araç olarak piyasada bulunan 2022 Fiat Egea’nın 400.000 TL’ye ulaşması beklenmektedir. Bu bağlamda 2023 yılına kadar otomobil piyasasında yükselişin devam edeceği öngörülmektedir.
Sıfır araçlarda yaşanacak yükseliş özellikle de %80 ÖTV’nin altında olan modellerin daha da pahalı hale geleceği öngörülüyor. Yani kısaca söylemek gerekirse ÖTV oranları için tespit edilen limitlerin acilen artırılması gerekmektedir. Eğer düşük fiyatlarla satışa sunulan bu modeller limit artışına gidilmediği takdirde %130’lara varan bir ÖTV oranıyla karşılaşabilecektir. Bu durumda 2023 Fiat Egea’nın fiyatı 450.000 TL’ye kadar çıkabileceği öngörülmektedir.
Araç piyasasındaki bi hayli hızlı dalgalanmanın önemli etkenlerinden bir diğeride bir türlü çözüme kavuşturulamayan global çip krizidir. Bilhassa çip sorununun yaratmasıyla birlikte hemen hemen tüm markalar yeterli miktarda sıfır araç modellerini piyasaya sürememektedir. Son iki yılda üretilen sıfır araçlar bayiye girmeden satılmaya sürdürmekte. Bu bağlamda bir çok müşteri sıfır araç almak için 3 ile 6 ay içinde değişen bir zaman aralığında sıraya girmektedir.
2023 yılı sıfır araç fiyat aralıkları yönünden ulaşılması güç bir fiyat aralığına ulaşılması beklenmektedir. Bu bağlamda özellikle araç alacak ve satacak olanların dikkatli olması ve buna göre hareket etmeleri önerilmektedir. Bu bağlamda 2023 sıfır araba fiyat aralıklarının 2022 Haziran ayına göre minimum %50 artış göstereceği öngörülmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu