Gündem

2023 ENGELLI LIMITININ ARTIRILMASI İÇIN KANUN TEKLIFI VERILDI? GÜNCEL

2022 ENGELLI LIMITININ ARTIRILMASI İÇIN KANUN TEKLIFI VERILDI? GÜNCEL, araba bilgisi bölümünde 2022 ENGELLI LIMITININ ARTIRILMASI İÇIN KANUN TEKLIFI VERILDI? ile ilgili bilgi aktaracağız. 2022 ENGELLI LIMITININ ARTIRILMASI İÇIN KANUN TEKLIFI VERILDI? ile merak edilen tüm ayrıntılar yazımızda..

2022 ENGELLI LIMITININ ARTIRILMASI İÇIN KANUN TEKLIFI VERILDI?

TBMM’de verilen kanun teklifiyle birlikte engelli vatandaşların sıfır araba alımı için öngörülen engelli araç limitiyle alakalı bir artışa gidilebilir. Bilhassa otomobil piyasasında son 6 ayda görülen olağanüstü yükselişle birlikte 450.500 TL olan limitle alınabilecek araç sayısı hemen hemen 10 tanenin altına indi. Fiat Egea, Renault Clio, Dacia Sandero gibi modeller dışında hemen hemen engelli aracı olarak alınabilecek araç kalmadı. Bu bağlamda 2022 engelli araç limiti TBMM komisyonu aracılığıyla incelenerek değerlendirmeye alınmıştır. İşte, detaylar…

Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur aracılığıyla yapılan başvurunun detayları şöyle:
Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi:

“Teklif ile engelli işe alımının artırılması ve engellilerin özel tüketim vergisinden müstesna olarak araç alabilmelerinde tespit edilen üst sınırın kaldırılması amaçlanmaktadır.”

Özel Tüketim Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi:
“Teklif ile fiyat sınırlandırılmasının artırılması ile engelli bireylerin otomobil almalarının ve böylece tedavi, eğitim ve diğer ihtiyaçların karşılanmasının sağlanması amaçlanmaktadır.

2022 engelli araç limitinin artırılması için gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Bilhassa ilk beş ayda bir araya gelen enflasyon farkına paralel olarak yeniden değerlendirme oranına göre % 33,63 oranında bir güncelleme yapılması gerektiği bildirildi. Eğer komisyonda buna uygun bir çalışma gerçekleşirse 2022 engelli araç limiti 602.000 TL olarak uygulanacaktır. ÖTV muafiyetiyle alınabilecek en üst engelli araç limiti 2022 senesinde 602.000 TL olarak kullanılabilecektir. Bu bağlamda bir çok engelli vatandaşımız bu limitlerin bir an evvel çıkarılmasını beklemektedir.

2022 engelli araç limiti 602.000 TL olursa bir çok SUV segmentinde bulunan önemli araçla birlikte 2022 Golf gibi araçlar da bu bağlamda satın alınabilecektir. Bu bağlamda 2022 engelli araç limiti ile alakalı kanun teklifi meclisten geçerse 2022 Eylül ayından bu yana kullanılabilecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu