Başvurular

18 Yaş Altı Engelli Maaşı Nasıl Alınır ?

18 Yaş Altı Engelli Maaşı Nasıl Alınır ?, başvurular bölümümüzde 18 Yaş Altı Engelli Maaşı Nasıl Alınır ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. 18 Yaş Altı Engelli Maaşı Nasıl Alınır ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

18 Yaş Altı Engelli Maaşı Nasıl Alınır ?

18 yaş altı engelli maaşı ,aynı hanede ikamet ediyor olmaları şartıyla kendisine bakmakla yükümlü bir yakını bulunan 18 yaşından ufak minimum %40 engelli olanlara yapılan yardımdır. Peki engelli yakın aylığı başvuru şartları nelerdir? Başvuru nereye yapılır? Kimler başvuru yapabilir? Ne kadar maaş alacağım? diye düşünüyorsanız sizi hiç tutmayalım doğru yazımıza alalım.

18 Yaş Altı Engelli Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır, İstenen Belgeler Ve Şartlar Nelerdir?

Engelli aylıklarında olduğu gibi 18 yaş altı engelli maaşı içinde bağlı olduğunuz ilçede ki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmanız gerekir. Başvuru sırasında hastaneden alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporu istenecektir. Ayrıca başvuran kişi ,engellinin anne yahut babası değilse velayet belgesi istenecektir. 18 yaş altı engelli birinin anne ve babası boşanmışsa velayet kimdeyse o kişi başvuru yapabilir. Yada anne-babanın vefat etmesi durumunda velayeti alan kişi başvuru yapabilmektedir.

Engelli yakını aylığı alan kişiyle engelli aynı hanede yaşaması gerekmektedir. Yani ikametgahları aynı evde olmalıdır. Aksi durumda yardım başvurunuz kabul edilmeyecektir. Engelli çocukla aynı hanede ikamet etmediği halde 18 yaş altı engelli yakın aylığı aldığı tespit edilen bireylerinde engelli aylıkları kesilme yoluna gidilebilir. Ayrıca 18 yaş altı engelli çocuğun bakımını üstlenen kişi eğer engelli çocukla aynı hanede oturuyor görünmesine rağmen fiili olarak adreste oturmuyorsa maaştan faydalanamaz. Ayrıca engelli çocuğun ihtiyaçları bakıcısı aracılığıyla giderilmiyor ve alınan maaş başka alanlara harcanıyorsa engelli aylığı yine iptal edilebilir. Engelli maaşı neden kesilir adlı yazımıza buradan varabilirsiniz.

18 Yaş Altı Engelli Maaşı
18 Yaş Altı Engelli Maaşı

Ayrıca kendisi için engelli aylığı alan kişi ,bunun yanı sıra çocuğu için engelli yakını aylığı alabilmesi için %40-69 arası engelli aylığı alıyor olmalıdır. %70 ve üzeri engelli aylığı olan kişi engelli yakını aylığı alamaz. Sebebini az çok tahmin edebiliyorsunuzdur.%70 ve üstü engel oranı bakıcı aylığına hak edenlerden sonra en yüksek rapor sınırıdır.%70 engeli olan bir insanın bir başka engelliye bakması tabi ki ki zor olacaktır. Bundan dolayı %70 ve üstü raporu bulunanlar engelli çocuk alığı alamaz.

Engelli yakın aylığını alacak olan anne-babanın SGK kaydı bulunmamalı. Lakin aynı adreste ikamet eden kardeş yada akrabaların SGK kaydının bulunması yardıma engel değildir. Engelli Yakın Aylığı bağlanabilmesi için hanede bulunan gelir ve mal varlığının kişi başına düşen muhtaçlık sınırını geçmemesi gerekir. 2021 yılı için muhtaçlık sınırı kişi başı 852,53 TL‘dir. Eğer hanede kişi sayısına düşen gelir 852,53 TL den yüksek ise Engelli Yakın Aylığı ret edilmektedir.

18 Yaş Altı Engelli Aylığı Ne Kadar ?

2021 yılı itibariyle 18 yaş altı engelli aylığı 661 TL TL’dir.

Yeni Sistem Engelli Raporu Oranları Nasıl Hesaplanır ?

Yapılan son değişiklikle birlikte artık 18 yaş engelli çocuk raporlarında oran yazmamaktadır. Bu oran yerine artık oranlar arasına tanımlamalar getirilmiştir. Bu oranlar şöyle:

1-Özel Gereksinim var: Bu rapora sahip bireyler %20 ile %39 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.

2-Hafif Düzeyde Özel Gereksinim Var : Bu rapora sahip bireyler %40 ile %49 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.

3-Orta Düzeyde Özel Gereksinimi Var : Bu rapora sahip bireyler %50 ile %59 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.

4-İleri düzeyde Özel Gereksinimi var: Bu rapora sahip bireyler %60 ile %69 içinde rapora sahiptirler. Bakıcı maaşı alamazlar.

5-Çok İleri Düzeyde Özel Gereksinime Var: Bu rapora sahip bireyler %70 ile %79 oranında rapora sahiptir. Ayrıca bu rapor sahipleri Ağır engelli olarak nitelendirmektedir. Ayrıca bu rapora sahip bireyler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.

6-Belirgin Düzeyde Özel Gereksinim Var(BÖGV): Bu rapora sahip bireyler %80 ile %89 oranında rapora sahiptir. Ayrıca bu rapora sahip bireyler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.

7-Özel Koşul Gereksinimi Var (ÖKGV): Bu rapora sahip bireyler %90  ile %99 oranında bir rapora sahiptirler. Ayrıca bu rapora sahip bireyler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.

18 yaş altı engelli yakını aylığı ile ilgili anlatacaklarımız bu kadar. Aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bizlerle muhakkak paylaşın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu