Mobil Hatlar

Vodafone Çekmiyor 2021 Çözümü: Çekim Gücü ve Şebeke Ayarları

Vodafone Çekmiyor 2021 Çözümü: Çekim Gücü ve Şebeke Ayarları, mobil hatlar bölümümüzde Vodafone Çekmiyor 2021 Çözümü: Çekim Gücü ve Şebeke Ayarları ile alakalı kampanyaları paylaştık. Vodafone Çekmiyor 2021 Çözümü: Çekim Gücü ve Şebeke Ayarlarınin detayları yazımızda..

Vodafone Çekmiyor 2021 Çözümü: Çekim Gücü ve Şebeke Ayarları

Cep telefonunuzun farklı zamanlarda şebeke poblemleri başta, baz istasyonlarıyla bulunduğunuz konum içindeki uzaklık ile doğrudan ilişkilidir. Başta Vodafone çekmiyor poblemleri çözümü ve çekim gücü için şebeke ayarları konusuna geçmenden önce mühim bilgi; baz istasyonlarına olan mesafesinız arttıkça şebeke sorunu yaşamanız olabilecekdir fakat tek sorun bu olmayabilir. Vodafone Şebeke çekmemesi ve neden kaynaklandığı sorunun çözümü ile ilgili genelde nedenler şunlardan oluşmaktadır;

 • Vodafone hattınızı kullandığınız bölge de yeterli baz istasyonu yoktur.
 • Akıllı cihazınızın bataryası azalmış olabilir ve çekim gücü azalmış olabilir.
 • Sim kartınız yuvasından çıkmış yahut yerinden oynamış olabilir.
 • Akıllı cihazınıza bulunan uygulamalardan kaynaklı çekim gücü azalması yaşıyor olabilirsiniz.
 • Çevrenizde sinyal kesici olarak kullanılan bir cihaz yer alıyor olabilir.

Vodafone Şebeke Yok Çözümü ve Ayarları

Tüm cep telefonları ve hatlar içinde bir iletişim söz konusudur ve şebekenizin çekiyor olması için aradaki bu iletişimin doğru yapılmış olması gerekir. Vodafone şebeke yok çözümü ve ayarları için ilk kontrol etmeniz gereken şeyler hattınızın cep telefonunuza doğru takılıp takılmadığı ve cep telefonunuzun uçak modunda olup olmadığıdır.

Bu işlemleri kontrol ettikten sonra hala aynı sorunu yaşıyorsanız, hatalı bir ilişkilendirme yahut yönlendirmeye bağlı olarak Vodafone şebeke sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bunun için şu adımları izleyerek Vodafone şebeke ayarlarınızı güncelleyebilir veya yeniden yapılandırabilirsiniz;

 • Cep telefonunuzun “Ayarlar” bölümüne girin, “Bağlantı” seçeneğine tıklayın. Ardından sırasıyla “Mobil ağlar” ve “Şebeke Ayarları” alternatiflerine ilerleyin.
 • Karşınıza çıkan ekranda size şebeke moduna göre seçenekler sunulduğunu göreceksiniz. Bu seçeneklerden bazıları, LTE ve 4.5G, 3G yahut GSM’dir.
 • Sırasıyla bu şebeke modlarını deneyerek hangi şebeke modunda ulaşım sağlandığını bulacaksınızdır.

Vodafone şebeke modu değişimi yaptığınızda, seçtiğiniz şebeke modunun aktifleşmesi için cihazınızı bir kez kapatıp açmanız gerektiğini unutmayın.

Vodafone Şebeke Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Vodafone şebeke güçlendirme için bulunduğunuz bölgenin çekim gücünü etkileyecek manyetik etkenlerin sayısının fazla olması yahut bulunduğunuz bölgede cep telefonu kullanıcı sayısının çok fazla olması (stadlar, konserler gibi) çekim gücünün azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yapmanız gereken baz istasyonunun bulunduğu yöne doğru ilerlemek, kalabalıktan biraz uzaklaşarak cep telefonunuzu tekrar kullanmayı denemektir.

Vodafone telefonunuzda bulunan uygulamaları kontrol etmelisiniz. Bazı uygulamalar aşırı internet kullandığı için akıllı cihazınız tam kapasite ile kullanılacak, çekim gücü hususunda problem yaşayacaksınız. Hatta uygulamalar içinde bulunan kötü yazılımlar şebeke sorunu yaşamanızın temel nedenleri içinde yer alıyor. Bu nedenle cihazınızda bulunan uygulamaları kontrol etmenizde yarar var.

Vodafone telefonunuz çekiyor fakat yeterli verimde değilse, bir takım şebeke güçlendirmeleri işlemleri cep telefonunuzun verimini artıracaktır. Şebeke verimi, iletişimlerinizin daha kesintisiz ve sağlıklı gerçekleşmesi yönünden oldukça önem taşır. Bazı Vodafone şebeke verimsizliği nedenleri ve güçlendirmeleri;

Yanlış Şebeke Modu Seçimi

Cep telefonunuzun yetersiz şebeke çekiminin başlıca nedeni, Vodafone yeni şebeke modlarına otomatik geçmemesi veya Vodafone hattınızın bunlara uyumlu olmaması olabilir. Eğer hattınız 4.5G uyumlu bir hat değilse, ilk olarak hattınızı size en yakın Vodafone İletişim Merkezi’nden 4.5G uyumlu hat ile ücretsiz değiştirebilirsiniz.

Eğer Vodafone hattınız 4.5G uyumlu ise, şebeke modunuzun LTE yahut 4.5G seçilmiş olduğundan emin olun. Telefonunuzun “Şebeke ayarları” bölümünden bu ayarı uygulayın. Ayar değişikliği yaptığınızda cep telefonunuzu bir kez kapatıp açmanız gerekmektedir.

Baz İstasyonu Yetersizliği

Vodafone şebeke modunuzun doğru olması halinde hala şebeke verim sorunu yaşıyorsanız bunun nedeni, bulunduğunuz konumun baz istasyonu ile içindeki mesafenin fazla olmasıdır. Buna benzer bir durumda sizinle aynı poblemleri yaşayan bireylerinde imzası bulunacak biçimde Vodafone Genel Merkezi’ne talebinizi içeren bir dilekçe gönderebilir, baz istasyonu kurulmasını talep edebilirsiniz. Dilekçe sırasında unutmamanız gereken şey, size geri dönüş yapılacağıdır. Bundan dolayı, iletişim detaylarınızi eksiksiz ve doğru girdiğinizden emin olmalısınız.

Genel Olarak Vodafone Çekmeme Sebepleri Nelerdir?

Genel olarak Vodafone şebekenizin çekmeme nedenleri bir çok değişkene bağlılık gösterir. Şebeke poblemleri, kullandığınız SIM kartın uyumsuzluğu yahut yanlış takılmasından, baz istasyonlarının yetersiz gücü yahut yetersiz etki alanına kadar bir çok değişik nedenlerle yaşanabilir. Bu nedenlerin bazı ayrıntıları;

SIM Kart Uyumsuzluğu yahut Yanlış Takılması

Cep telefonunuz üzerinden tespit edilen şebeke ayarları ile Vodafone SIM kartınızın bu ayarları destekleyecek özelliği içindeki uyum mühimdir. SIM kartınızda şebeke ayarınızı destekleyecek özellik yer almıyorsa, SIM kart uyumsuzluğu sebebiyle şebeke poblemleri yaşanabilir. Misal verilecek olursa; 4.5G servisinden yararlanmak istiyorsanız, Vodafone SIM kartınızın 4.5G’yi desteklediğinden emin olmalısınız.

Eğer 4.5G uyumlu bir SIM karta sahip değilseniz, size en yakın Vodafone İletişim Merkezi’nden ücretsiz temin edebilirsiniz. Ayrıca, SIM kartın telefonunuza takılma şekli de mühimdir. Doğru bir SIM kart kullanımı, SIM kart üzerindeki elektronik tabaka ile telefon içindeki elektronik tabakanın birbirine değmesi şeklindedir. Elektronik tabakalar birbirine değmediğinde iletişim kurulmadığı için şebeke poblemleri yaşanır.

Baz İstasyonlarının Yetersiz Gücü yahut Yetersiz Etki Alanı

Baz istasyonlarını, 2 yönlü yayın yapabilen bir birim şeklinde kısaca tanımlayabiliriz. Yani, telefonunuz ile aradığınız birinin telefonu içinde mobil bağ kurulmasına yarayan birimdir. Bu birim, yoğunluktan yahut sinyallerin ulaşmasını engelleyen bazı önüne geçer yüzünden istediğimiz düzeyde sinyal gönderemez.

Yeterli olmayan bu sinyal dağılımı, şebeke verimini etkiler hatta şebeke çekmeme sorunu yaşanmasına neden olmaktadır. Eğer çok derin bir yerde yahut dağların çevrelediği bir yerdeyseniz, şebeke sorunu yaşıyor olmanız daha olasıdır. Uygun şartlara sahipseniz ve yine şebeke sorunu yaşıyorsanız, Vodafone Genel Merkezi’ne isteğinizi söyleyen bir dilekçe yollayabilirsiniz.

Cep Telefonunun Zayıf Pil Gücü yahut Tasarruf Modu

Bazen cep telefonlarınızın pil gücünün düşük olması, şebeke poblemleri yaşamanıza neden olmaktadır. Çünkü yetersiz pil gücü yetersiz şebeke sinyali çekimi demektir. Bu durumla karşılaşmamak için, pil gücünüzü %20’nin üzerinde tutmaya dikkat edebilirsiniz. Ayrıca tasarruf moduna alınmış bir telefon, pil gücünü kısıtlar. Yine düşük pil söz konusudur ve aynı sonuçlarla karşılaşılır.  

Vodafone İnternet Çekim Gücünü Arttırma Yöntemleri Nedir ?

Vodafone internet çekim gücünü yükseltmek için güncel internet ayarlarını yapmanız gerekir. Bazı durumlarda mobil cihazlar internet ayarları kayıtlı olduğu halde silinebiliyor. Vodafone internet ulaşım sorunundan kurtulmak için cihazınızda bulunan uygulamaları resetlemektir. Mobil cihazlara yüklemiş olduğunuz uygulamalar kendi kendilerini sürekli olarak güncelleyerek zararlı yazılımların cihazınıza yüklenmesine neden oluyorlar.

Kalabalık bir ortamda ulaşım sorunu yaşıyorsanız bu durum aynı anda aynı band üzerinden internete bağlanmaya çalışıyor olmanızdan kaynaklıdır. Bu durumda yapmanız gereken kalabalıktan biraz uzaklaşmak yahut ulaşım için bir süre beklemek daha doğru bir çözüm olacaktır.

Vodafone Çekmeyen Hat için Şikayet Hattı

Vodafone gsm operatörü, abonelerinin daha kaliteli bir biçimde hizmet almasını sağlamak maksadıyla profesyonel olarak müşteri hizmetleri sunuyor. Vodafone hattınız çekmediğinde yahut internet ulaşım ile alakalı problem yaşadığınızda 542 yahut 0542 542 00 00 numaralarını arayarak müşteri hizmetlerine ulaşabilir ve hizmet alabilirsiniz.

Vodafone internet ulaşım problemi yaşıyorsanız 0850 542 0 542 ve 0 850 542 1 542 numaralarını arayabilirsiniz. Profesyonel olarak müşteri hizmetleri sunan Vodafone 0 850 542 1 542 numarasını aradığınızda ücretsiz sesli yanıt hizmeti ile daha kolay hizmet alabilirsiniz.

Vodafone Şebeke Adı (VoLTE) Değiştirme Nasıl Yapılır?

VoLTE, aynı zaman içinde hem ses hem de veri kullanımına izin veren 4.5G’de tanımlı bir servistir. VoLTE servisinin kullanılabilmesi için, cep telefonunuzun VoLTE ayarlarını destekliyor olması gerekir. VoLTE servisi bunun yanı sıra şebeke bölümünde bulunan “Vodafone” yazısının değiştirilmesine de izin verir. Lakin, Vodafone’da şu an için bunu yapmak olabilecek değildir.

Vodafone böyle bir hizmeti şu an için desteklemez. Lakin Android telefon kullanıyorsanız, Google Play Store’den indirebileceğiniz bazı temalar ile şebeke adı değişikliği yapabilirsiniz. Iphone kullanıcısı iseniz, şebeke adı değiştirmek için yapacağınız bir işlem Vodafone üzerinden malesef yer almıyor. İsterseniz IOS App Store’dan bazı uygulamalar indirip, değiştirebilirsiniz.

Vodafone 4.5G Açma ve Kapatma Ayarları

Vodafone, 4.5G teknolojisiyle üyelerine daha bi hayli hızlı ve kesintisiz hizmet vermeye devam etmekte. Bu bağlamda 4.5G teknolojisinden yararlanmak isteyen tüm Vodafone hat kullanıcıları, 4.5G uyumlu SIM kartlarıyla cep telefonları üzerinden başvuruda bulunabilir. 4.5G uyumlu SIM karta sahip olmak şartıyla şu basit adımları takip ederek, Vodafone hattınızı 4.5G servisine açıp kapatabilirsiniz:

 • Vodafone hattınızı 4.5G’ye açmak için, telefonunuzun mesajlar bölüme girip, “4.5G” yazarak “4545”’e göndermeniz yeterli. Size gelecek bilgilendirme mesajından sonra telefonunuzun şebeke ayarlarını “4.5G yahut LTE” şeklinde ayarlayarak kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Vodafone hattınızı 4.5G’ye kapatma için, telefonunuzun mesajlar bölüme girip, “IPTAL 4.5G” yazarak “4545”’e göndermeniz gerekiyor.

Vodafone 4.5G Çekmeyen Yer Bulana Bedava İnternet Kampanyası

Vodafone, şebeke çekim gücüne o kadar çok güveniyor ki; Vodafone 4.5G’nin çekmediği yer bulana bedava internet veriyor. 4.5G Çekmeyen Yer Bulana Bedava İnternet Kampanyası’ndan şu basit adımları uygulayarak faydalanabilirsiniz;

 1. Cep telefonunuzdan Google Play Store ve IOS App Store giriş yapın ve Vodafone yanımda uygulamasını indirin.
 2. Vodafone yanımda uygulamasına tanımlı hattınız üzerinden giriş yapın ve “4.5G yoksa 4.5GB var” butonuna tıklayın.
 3. Butona tıkladığınızda artık kampanyaya katılmış sayılırsınız. Artık yapmanız gereken 4.5G çekmeyen yer bulmaktır.
 4. 4.5G çekmeyen yeri bulduğunuzda tekrar “4.5G yoksa 4.5GB var” butonuna tıklayın ve konumunuzu işaretleyin.
 5. Vodafone aracılığıyla gerekli kontrol yapıldıktan sonra 4.5GB internetiniz hattınıza otomatik olarak tanımlanacaktır.

Vodafone 4.5G çekmeyen yer bulana bedava internet kampanyası kapsamı içinde kazanacağınız 4.5GB internet, 24 saat geçerlidir. 24 saat içinde kullanılmayan haklar ertesi güne devredilmez. Ayrıca Vodafone güncel kesintiler sayfasından bölgenize ait planlı çalışma var mı kontrolünü yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu