Başvurular

Psikoteknik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Psikoteknik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?, kamu ve özel başvuru bölümümüzde Psikoteknik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? nasıl yapılır bilgi verelim istedik. Psikoteknik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? ile alakalı bilgiler yazımızın içinde.. 

Psikoteknik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Psikoteknik belgesi nedir? Psikoteknik belgesi nasıl alınır?

Psikoteknik Belgesi Nedir? Kişinin bedensel ve ruhsal yani psikolojik durumunun şöförlük yapmaya uygunluğunun, psikolog eşliğinde gerçekleştirilen 1 saatlik simülatör şeklinde uygulanan bir testin sonrasında, birinin uygunluğu onaylandığı takdirde verilen uygunluk belgesidir. Psikoteknik belgesi nasıl alınır diyorsanız siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.

PSİKOTEKNİK TESTİNDE NELER ÖLÇÜLÜR?

Psikoteknik belgesi, Sağlık Bakanlığı denetiminde onaylı kurumlar aracılığıyla verilir. Psikoteknik belgesi almanın zorunlu hale gelmesinin sebebi, araç süren yada sürecek olan bireylerin ani bir refleks gösterebilmesi gereken anlarda bütün beden koordinasyonunun tam olup olmadığının bilinmesidır. algılama, dikkat, hafıza, muhakeme ve benzeri kabiliyetlerine, psikomotor yetenek ve becerilerine yani; tepki hızı, göz, el, ayak koordinasyonu ve benzeri davranışlarına, alışkanlık ve kişilik detaylarına yani; risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol, ve benzeri davranışlarına bakılır. Psikoteknik değerlendirmede gösterilen ölçimlemeler yapılır, Zihinsel Yetenek ve Beceriler, Dikkat, Anlama ve Değerlendirme (Muhakeme) Yeteneği, Hız ve Mesafe Algılama, Geniş Görüş Alanı İçinde Uyaran Fark Etme, Şekil Algılamada Görsel Süreklilik, Psikomotor Yetenek ve Beceriler, Tepki Hızı, Koordinasyon Düzeyi.

PSİKOTEKNİK BELGESİ NEDİR? NASIL ALINIR?

Psikoteknik raporu almak isteyen sürücülerin; İl Sağlık Müdürlüklerinin yetkilendirdiği merkezlerde 1- 1 buçuk saat süren teste giriliyor. Ayrıca sürücü ve kişilerin test raporuyla bir de psikiyatri uzmanına muayene olmaları da zorunlu. Daha sonra da alınan raporlar ile birlikte İl veya İlçe Sağlık Müdürlüklerince onaylatılmasıda gerekmektedir.

PSİKOTEKNİK BELGESİ KİMLER İÇİN ZORUNLU?

İçişleri Bakanlığının yayınlamış olduğu genelgeyle 30 Haziran itibariyle Ticari yük, eşya ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin psikoteknik belgesi alması zaruri hale getirildi. 1 Temmuz 2021 tarihinden bu yana psikoteknik belgesi almayan sürücüler 181 TL para cezası işlemi uygulanacaktır. Ayrıca araç kullanmak suretiyle trafiğe çıkmalarınada da izin verilmeyecek.

  Ek Gelir İş Fİkirleri     

Kartal Devlet Hastanesi İş Başvurusu

           İstanbul Göztepe Şehir Hastanesi İş Başvurusu           

     Sakarya Devlet Hastanesi iş ilanlarına TIKLAYIN! 

           Bursa’da Evlere Ek İş Veren Firmalar          

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu