Teknoloji

MİNİNG nedir nasıl yapılır

MİNİNG nedir nasıl yapılır, güncel bilgiler bölümümüzde MİNİNG nedir nasıl yapılır başlığı altında detaylı bilgiler vermek istedik. MİNİNG nedir nasıl yapılır haberimizin detayları..

MİNİNG nedir nasıl yapılır

MİNİNG NEDİR NASIL YAPILIR
MİNİNG NEDİR, En basit tanımı ile özel donanıma sahip bilgisayarların karmaşık problemleri çözerek kripto para transferlerini onaylaması işlem karşılığında da yaşanan kripto para ile ödüllendirilmesi olayıdır. Kripto para madenciliği ufak çaplı yapılabileceği gibi bir meslek haline getirilip ciddi miktarda para kazanılabilir tabii büyük kazançlar getirecek işlerin en başta büyük bir sermayeye ihtiyacı mevcuttur. Mining’in 4 farklı yolu mevcuttur bunlar;

ASIC madenciliği
GPU madenciliği
CPU madenciliği
Bulut madenciliği

-ASIC Madenciliği
ASIC yani Uygulamaya Özel Entegre Devreler yalnızca bu iş için özel donanım ve yazılıma sahip bir donanımdır. Bu donanımsal olarak üstün bilgisayarlar yalnızca bu iş için programlanır. ASIC donanımlar yüksek hesap kuvvetine sahiptir fakat bunun bir getirisi olarak bi hayli elektrik yerler bu cihaza sahip olmak isteyen bireylerin kuvvetli bir elektrik alt yapısına ihtiyacı mevcuttur. ASIC cihazların farkı ise Bitcoin ve Litecoin gibi İş Kanıtı tabanlı kripto para birimleri yüksek işlem gücüne ihtiyaç duyduğundan yalnızca ASIC devreler aracılığıyla çıkarılabilir.

-CPU Madenciliği
CPU yani işlemci ile madencilik yapmaya verilen isimdir. Evimizde bulunan ev tipi bilgisayarlarımızla bile CPU madenciliği yapmak olabilecekdür yalnızca bir mining yazılımı indirmemiz yeterli olacaktır.
Lakin bu sürede CPU madenciliği bi hayli düşüktür çünkü popüler kripto paraların çoğu İş Kanıtı tabanlı çalışmaktadır ama CPU madenciliği Hisse Kanıtı tabanlıdır bundan dolayı kullanım oranı bayağı azdır. Hisse Kanıtı tabanlı çalışmada programı sürekli olarak açık durması yeterli gelmektedir bunun bunun yanında CPU madenciliğinin iyi yönü ASIC madenciliği kadar elektrik tüketmemesidir.

-BULUT Madenciliği
Bulut madenciliği mining yapmak isteyen fakat ne o kadar zamanı ne de donanımı olan bireyler içindir. Kullanıcı bulut madencilik servislerine başvurur bu sistemler kullanıcıya gerekli işlem gücü kiralarlar kullanıcı bunu istediği biçimde kullanır. Bulut servisleri genelde insana dmühimk belirli kontrat sunar kontratın içeriği çoğu zaman donanım , yazılım , soğutma , bakım gibi şeyler olur. Bu sistemleri kiralamak için istenen fiyat bireylerin gözüne yüksek gözükebilir fakat bu sistemlerle yapılan miningin getirisi çok daha yüksekdır. Daha düşük gelirin çıkarılan kripto para ile karşılandığı paketler mevcuttur fakat bu sistemlerin getirisi daha düşüktür.

-GPU Madenciliği
GPU Madenciliği ekran kartlarının içindeki işlemci kullanılarak yapılan bir miningdir. Ekran kartlarının işlemcileri bilgisayar işlemcilerinden fazla daha kuvvetli ve iş ispatı odaklı olduğu için Ethereum gibi madenleri kazabilir. ASIC devrelerden daha ucuz olduğu için şuan GPU madenciliği çok daha yaygındır. Aynı zamanda birden fazla ekran kartı bir araya getirilerek de kazım işlemi yapılabilir bu çok ekran kartlı cihazlara da ‘Rig’ adı verilir.

Paylaş

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu