Bilgi Arşivi

LPG Enjektör Sesi Nasıl Kesilir?

LPG Enjektör Sesi Nasıl Kesilir?, bilgi arşivimizde LPG Enjektör Sesi Nasıl Kesilir? konusunu ele aldık. LPG Enjektör Sesi Nasıl Kesilir? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

LPG Enjektör Sesi Nasıl Kesilir?

LPG’li araç kullanımında otomobil kullanan bireylerin en sık karşı karşıya geldiğı ve en fazla şikayete neden olan konuların başında ses poblemleridır. Bazı marka LPG kitlerindeki bulunan enjektörlerden gelen ses aracın motorundaki sesle yarışacak düzeyde desek yeridir.

LPG Enjektör Sesi Nasıl Kesilir?

LPG Enjektör Sesi Nasıl Kesilir?
LPG Enjektör Sesi Nasıl Kesilir?

Aracınız’da bulunan Lpg enjektörlerinin sesli çalışmasından dolayı şikayetciyseniz, şunu belirtmemiz gerekir ki bu durum aslında normaldir. Bunun nedeni ise enjektör içinde bulunan metal valfler gazın geçişi sırasında açılır ve kapanırlar. İşte tamda bu açılıp kapanma sırasında şakırtı gibi ses çıkarmaları görülebilir bir durumdur.

Peki madem bu ses normal bir durum. O zaman bu sesi azaltma yada komple yok etme şansımız yokmu diyorsunuz? Hayır tabiki bir kaç önlem aldığınızda ses azalabilir yada komple kaybolması olabilecek olabilir.

1 – LPG Enjektörlerinin Yerinin Değiştirilmesi : Aslını söylemek gerekirse bu çözüm kalıcı çözüm oluşturan bir durum değildir. Enjektörlerin oluşturmuş olduğu sesin yankı yapmasına neden olan yerden değişik bir yere taşımanız sesin dağılmasına neden olmaktadır ve şakırtı sesi azalır. Lakin LPG enjektörlerinin gaz hortumları için belirli uzunluklarda olmasından dolayı bu ihtimal azdır. Motor aksamında yakın ve şartlara uygun bir yer bulursanız oraya taşıyabilirsiniz.

2 – Ses İzolasyonu : En fazla akla gelen metottur. LPG enjektöründe şakırtı sesi varsa bunu özel ve ısıveyayanıklı olan maddelerle izolasyon uygulayabilirsiniz.

3 – Enjektör Değişimi : Hemen hemen piyasada bulunan birden çok markayla uyumlu olarak çalışabilen enjektörler aracılığıyla farklı marka ve daha az ses yapan bir enjektör satın alarak değiştirebilirsiniz. Misal verilecek olursa atiker marka sisteminiz varsa mimgas markanın enjektörünü takabilirsiniz. Bilhassa BRC marka sisteme sahipseniz bu sistemler bi hayli sesli çalışmaktadır ve 150-250 TL içinde işçilik maliyetide dahil enjektörlerinizi değiştirtebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Lpg Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli? başlıklı makalemizde LPG filtre değişimi faydaları, LPG filtre değiştirme fiyat aralıkları ve LPG filtresi kaç kilometrede değişmesi gerekir? ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu