Sağlık

Limon Kabuğunun Faydaları 11 Mucize Özellik

Limon Kabuğunun Faydaları 11 Mucize Özellik, sağlık bölümümüzde Limon Kabuğunun Faydaları 11 Mucize Özellik ile alakalı bilgi aktaracağız.. Limon Kabuğunun Faydaları 11 Mucize Özellik ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Limon Kabuğunun Faydaları 11 Mucize Özellik

Limon kabuğunun faydaları ile bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Limon gibi mucizevi bir narenciye söz konusuysa kabuğunun faydaları olması enteresan mı? Elbette değil!

Limonun en fazla posası ve suyu kullanılmaktadır ve bu durumda kabukları genelde tüketim veya başka bir şey için çoğu zaman değerlendirilmez. Lakin bu kesinlikle yanlıştır.

Limon kabuğu üzerine yapılan araştırmalar sağlık için çok faydalı özellikler taşıdığını gözler önüne sermiştir. Limon kabuğunun yapısında bulunan biyoaktif bileşikler vücut için altın değerindedirler. İşte limon kabuğunun faydaları ve limon kabuğundaki 11 mucize özellik

Limon kabuğu enfeksiyon önleyici ve eklemleri iyileştirici etkisiyle diz ağrılarına iyi gelir. Diz ağrıları bir çok birinin şikâyetçi olduğu can sıkı bir durumdur. Diz ağrısı için limon kabuğu kürü ile tedavinizi güvenle yapabilir, ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Diz ağrısı çekiyorsanız limon kabuğu kürü için;

gibi malzemelere gereksiniminiz mevcuttur. Limon kabuğu kürü ise şu biçimde yapılır:

Limon kabuğu faydaları düşük kalorili bir besin olmasına rağmen yüksek miktarda lif, C vitamini ve D vitamini barındırması ile alakalıdir. Aynı zamanda bir miktar mineral de limon kabuğunun yapısında bulunur.

Çok az bir miktarı bile çok besleyici olan limon kabuğu, 6 gramlık bir porsiyonunda;

bulunmaktadır. Limon kabuğunda protein ve yağ bulunmaz. Dolayısıyla bir limonun çeyreğinin kabuğu bile tüketilirse günlük alınması gereken C vitamininin %9’u karşılanmış olur. Ayrıca lifli yapısı aracılığıyla limon kabuğu tok tutma özelliğine de sahiptir. Diyetinizin bir parçası olarak limon kabuğu tüketirseniz bu, kilo vermenize yardımcı olabilir.  Günlük Değerin (DV)% 9’u

Ayrıca çok az miktarlarda da olsa kalsiyum, potasyum ve magnezyum limon kabuğunda bulunan diğer yararlı bileşenlerdir.

Aromatik tadıyla damakları şenlendirebilen bu yararlı besinin saymakla bitmeyen daha bir çok özelliği bulunur.

Limon kabuğu, ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyen mikroorganizmaların oluşumunu engelleyici bir güce sahiptir. Bu yönüyle de antibakteriyeldir. Diş ve diş eti enfeksiyonlarına neden olan streptococcus mutans adı verilen son derece zararlı bakterilerin düşmanıdır. Diş ve diş eti hastalıklarına neden olabilen bu tür bakterilerin oluşumunu önüne geçer.

Limon kabuğunun antibakteriyel yapısıyla alakalı yürütülen klinik bir araştırmaya göre limon kabuğundaki bakteri öldürücü bileşenler keşfedilmiştir. Ayrıca limon kabuğu ekstrelerinin ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyen bakterilere karşı kullanıldığı bir araştırmada da yine limon kabuğunun mucizevi özellikleri ortaya çıkmıştır. Bu araştırmada da limon kabuğunun, ağız içi bakterilerin oluşumuna karşı etkili bir önlem olduğu keşfedilmiştir.  

Limon kabuğu, bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasını ve muhafaza edilmesinı sağlayan C vitamini barındırır. C vitamini etkili bir antioksidandır. Bu da limon kabuğu ile hastalıklara yakalanma riskinin azaltılabileceği manasına gelmektedir.

Vücutta bulunan antioksidanlar, serbest radikaller olarak tanımlanan hastalık verici maddelere karşı koruma sağlar. Serbest radikallerle savaşır ve vücuttaki hücrelerin hasar görmesi de büyük ölçüde önlenmiş olur.

Ayrıca limon kabuğu tüketimi, yapısında bulunan antioksidanlar aracılığıyla kalp hastalıklarına ve tip-2 diyabet hastalığına yakalanma riskinin azaltılmasında baş rol oynar.

Yapılan bir klinik araştırmaya göre de limon kabuğunun hücre oksidasyonuna engel olarak vücut sağlığını koruduğu ortaya çıkmıştır. Oksidasyon, hücrelerin yapısını bozarak doku zararına ve bundan dolayı yaşlanmaya neden olmaktadır. Limon kabuğunun yaşlanmayı önleyici etkisi de bu sayede keşfedilmiştir.

Limon kabuğunun mikroplardan ve enfeksiyonlardan koruma özelliği de bulunmaktadır. Enfeksiyon oluşumunu engelleyici yapısıyla iltihaplı hastalıklara karşı önemli bir tedbirdir.

Limon kabuğu ile ilgili mikropları öldürücü özelliklere ilişkin araştırma yürüten bir grup uzman, önemli sonuçlar elde etmiştir. Antibiyotiklere karşı bile ciddi direnç gösteren bakterilerin oluşumuna limon kabuğuyla engel olunabildiği keşfedilmiştir. Bunun yanında limon kabuğunun bakteri ve mikrop öldürücü özelliği bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Ayrıca cilt enfeksiyonları ile alakalı yapılan bir başka araştırmada da limon kabuğunun cilde iyi geldiği keşfedilmiştir. Cilt enfeksiyonlarına karşı etkili olduğu yaşanan limon kabuğunun mantarlarla savaştığı böylece resmî olarak da belgelenmiştir.

Limon kabuğu içinde bulunan flavonoid ve C vitamini ile sağlık için çok önemli olan bağışıklık sisteminin düzenli bir biçimde çalışmasını sağlar. Yapılan 15 günlük bir klinik çalışmada limon kabuğunu beslenme düzeninde bulunduran bir grup katılımcının bağışıklık sisteminden ciddi iyileşmeler gözlenmiştir. Ayrıca limon kabuğu soğuk algınlığına yakalanma riskini ve hastalık şiddetini azaltmada da önemli ölçüde etkilidir. Soğuk algınlığı ve grip riski, düzenli limon kabuğu tüketimi ile yetişkinlerde %8 oranında, çocuklarda ise %14 oranında azaltılabilmektedir.

Bütün bunların dışında limon kabuğunun yapısında bulunan C vitamini, bazı zararlı bileşiklerin saşağı indirilerek vücuda katılmasını da önler. Bu da bağışıklık sistemine limon kabuğunun bir başka iyileştirici etkisidir.

Limon kabuğu yapısındaki bir çok yararlı bileşen aracılığıyla vücutta olumlu etkiler yapar. Bunlardan bir diğeride bizler için hayati önem taşıyan damarları iyileştirici etkisidir. Limon kabuğu, içinde bulunan flavonoidler ve C vitamini aracılığıyla damar sağlığını bozabilecek hastalıklara karşı koruma sağlar. Damar sağlığını koruyucu etkisiyle de kalp hastalıkları riskini önemli ölçüde azaltır.

Limon kabuğu çayı, hazırlaması bi hayli basit bir içecek olup, üstelik de sağlığa çok faydalıdır. Limondaki C vitamininin vücuda etkisi tartışma götürmediği gibi, onun katkısıyla hazırlanacak bir çay da insanlar için avantajlı olacaktır. Günümüzde sağlık önemli bir meseledir ve bu anlamda, vitaminleri düzenli biçimde almak da gerekli hale gelmiştir.

Bu anlamda, günlük tüketiminizde salatalarda, çorbalarda, daha bir çok besinde kullandığınız limonun suyuyla birlikte, kabuklarını da değerlendireceğiniz bir fırsat ortaya çıkmıştır. Bilhassa, kış ayları nezle ve grip yönünden dikkatli olmanız gereken zamanlardır. O noktada, C vitamini deposu olan limon kabuğunu çay şeklinde de değerlendirip, içmeniz olabilecekdür. Limon kabuğu, bilhassa zayıflama arzusunda olan hanımlar için tercih edilen bir içecek şeklinde bilindiği gibi, toksikleri de vücuttan atmaya yardımcı olmaktadır.

Limon kabuğu çayı nasıl hazırlanır diye sorulduğunda, yapılışının hayli pratik olduğunu belirtebiliriz. Aşağıda malzemelerini ve yapılışını ilettiğimiz çayınızı afiyetle içebilmeniz için uymanız gerekenler şunlardan oluşmaktadır:

2 adet limon kabuğu

1 litre su

2 yemek kaşığı limon suyu

4 yemek kaşığı bal

1 litre suyun içine 2 limon kabuğunu atın. Bunları kaynatın. Su kaynadığında, içine 2 yemek kaşığı limon suyunu da ilave edip, karışımı karıştırın. Onu da 15 dakika kadar kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Ardından, 4 yemek kaşığı balı da katın. 5 dakika kadar kaynatın. Altını kapatıp, ocaktan alın ve karışımı şişeye boşaltıp, güneş görmeyen bir yerde beklemede bırakın.

Limon kabuğu çayını günde en fazla 2 fincan içmeniz tavsiye edilmektedir. İhtiyacınıza göre, şişeden doldurup, afiyetle tüketebilirsiniz. Limon kabuğu çayını düzenli olarak tükettiğinizde, bağışıklık sisteminizin eskisinden daha kuvvetli bulunacağını, nezle, grip gibi hastalıklar karşısında dimdik duracağınızı ve midenizdeki sindirim problemlerinin giderildiğini fark edeceksiniz.

Limon, C vitamini yönünden büyük bir depo olsa da, bağışıklık sistemini güçlendirmesinin dışında, başka özelliklere de sahiptir. O noktada, haşlanmış limon kürünü bilhassa zayıflamak isteyen ve formunu korumaya özen gösteren hanımların da kullandıklarını belirtebiliriz.

Haşlanmış limon kürü, limondan yapıldığı için, vitamin yönünden kuvvetlidür ve sizin de kuvvetli kalmanıza yardımcı olmaktadır. Bu kür, diş ve dişetlerinizi koruduğu gibi, midenizdeki asit tesirini de yok edecektir. Bunun yanında, haşlanmış limon kürü sürekli olarak ve dozunda kullanıldığında, cildinizi de gererek, kırışıklıkların azalmasına yol açacaktır.

Bütün bu sağlıklı nedenlerle birlikte, haşlanmış limon kürü aslen zayıflamak ve vücudu şekle sokmak adına kullanılır. Kimi hanımlar limonun bu kuvvetli yönünü bildikleri için, mevcut kürü sürekli olarak uygulamaya devam etmişlerdir. Haşlanmış limon kürü nasıl yapılır diye sorulduğunda, aşağıdaki tarifi vermemiz olabilecek olacaktır:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu