Sağlık

Kortizon Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Kortizon Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?, sağlık bölümümüzde Kortizon Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Kortizon Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Kortizon Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Kortizon, böbreküstü bezlerinde üretilen ve insan vücudu için bi hayli önemli bir hormondur. Vücuttaki kortizon üretimi kişiden insana değişebilmekle birlikte bireylerin sinirli, stresli ve gergin olduğu zamanlarda kortizon üretim düzeysi artış göstermektedir. Kortizon bir çok ilaçların üretiminde kullanılmakla birlikte içinde de kullanılmaktadır. Aşırı kullanımı ise insanları bi hayli sıkıntılı ve zorlu bir hastalık dönemi ile baş başa bırakabilir.

Kortizon bireyin bağışıklık sistemini kuvvetlendirici bir güce sahiptir. Bireyin vücudunda yeterli miktarda bulunmadığı zamanlarda halsizlik, yorgunluk v zayıf bağışıklığa yol açtığı bilinmektedir.

Kortizon nasıl tedavi edileceğinin çeşitleri mevcuttur ve bu tedavi metotları bireylerin kendi kendilerine uygulayabildiği yöntemlerdir. Kortizon iğnesi, kortizon hapı ve kortizon kremleri olarak çeşitli seçenekleri mevcuttur.

İğne ile vücuda enjekte edilen kortizon nasıl tedavi edileceği genelde kas ve eklem iltihaplanmalarında kullanılır. Çok fazla et bitirildiğinde oraya çıkan gut hastalığının nasıl tedavi edileceğinde de kullanıldığı bilinmektedir. İğnenin uygulandığı bölgede ise vücutta birkaç günlüğüne kızarıklık ve şişlik meydana getirebilir.

Bireylerin ciltlerinde yaşanan çeşitli hastalıklarda kullanılabilen kortizon kremleri bi hayli bi hayli hızlı etki göstermesiyle bilinir. Böcek ısırmalarında da kullanılan bu tedavi yöntemi, yüzde ve ellerde yaşanacak olan lekelenmelerde de kullanılmaktadır. Bireyin hormon dengesini de belli bir düzeyde tutar.

Genelde belli başlı hastalıklar için kullanılan kortizon hapları herhangi bir doktor tavsiyesi ve reçetesi olmadan kullanılmamalıdır. İlacın kullanımına başlandıktan sonra ise herhangi bir biçimde doktora danışılmadan bırakılmamalıdır. Bırakıldığı takdirde vücudun dengesini bozan etmenler barındırmaktadır.

İnsan vücudunun belli bir bölümünde görülmez. Vücudun her yerinde çeşitli şekillerde yan etkilerinin görülebileceği kortizonun bilinen en önemli yan etkisi şişlik ve kızarıklıktır. Bunların dışında ise bulantı hissi, karın bölgesinde yağlanma, kemik erimesi, uykusuzluk, nefes darlığı, baş dönmesi, ciltte sivilcelenme, ciltte yağlanma gibi yan etkilerine de sahiptir. Bu etkilerden herhangi birinin hissedilmesi yahut fark edilmesi durumunda kişi hemen doktoruna başvurmalıdır ve uzman görüşü olmadan ilacı bırakmamalı yahut dozajında değişim yapmamalıdır. Aşırı fazla kortizon alınması neticesinde bu etkilerin şiddetinin arttığı bilinmekle birlikte yine bir uzaman görüşü olmadan kullanım miktarı arttırılmamalıdır.

Kortizon nasıl tedavi edileceğini uygulayan bir birinin belirli bir beslenme üzeni olmalıdır. Uzmanların verdiği beslenme programının dışında herhangi bir besin tüketmemelidir. Kortizon nasıl tedavi edileceğindeki en önemli detay ise tuz kullanımının azaltılmasıdır. Tuz denildiğinde ise yalnızca yemeklere sonradan ilave edilen tuz gelmemelidir. Örnek olarak belirtmek gerekirse tüketilen ekmeğin içindeki tuz miktarı da göz önünde bulundurulmalıdır. Uzmanların tavsiyesi olarak ise tuzsuz ekmek tüketimi bi hayli faydalı olacaktır.

Bol sebze ve meyve tüketimi de kortizon nasıl tedavi edileceğinin en önemli beslenme programları içindedır. Alınacak olan vitamin ve mineral miktarının yükseltilmesi tedavinin etki göstermesinde mühimdir. Potasyum içeriği yüksek miktarda olan sebzelerin tüketimi önem arz etmektedir.

Kortizon nasıl tedavi edileceği gören bireylerde kemik yıkılması bi hayli yaygın olan bir durumdur. Bu durumun önüne geçmek için yapılması gereken ise kalsiyum alımının arttırılmasıdır. Alınan kalsiyum miktarı arttırıldıkça kemiklerin zarar görmesi azalacaktır. Kalsiyum için en fazla tüketilmesi gereken besinler ise kurubaklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, süt ve yoğurt olarak nitelendirilebilir.

Kortizon kullanımından kaynaklı olarak şeker metabolizmasında bozukluklar yaşanabilir. Bu durumdan kaynaklı olarak bireylerin tatlı ve yağlı yiyecek tüketme isteği daha da artacaktır. Kortizon nasıl tedavi edileceği uygulanan kişi ise kendisini olabildiğince bu tatlı ve yağlı tüketim maddelerinden uzak tutmalıdır. Tatlı gereksinimini ve isteğini gidermek isteyen bireyler bunları düzenli olarak tüketecekleri meyvelerden karşılayabilirler.

Kortizon bağışıklığı baskılayan bir ilaçtır. Vücutta oluşacak olan iltihaplanmaların şiddetlenmesini engelleyerek bir süre sonrasında da tamamen keser. Kortizonun yeterli miktarda olmaması durumunda ise vücuttaki iltihaplanmalar artış gösterir. Bireyin vücudundaki kortizon üretiminin yetersiz olması durumundan ek takviyeler yapılmaktadır. Kortizon iğneleri, kortizon hapları ve kortizon kremleri aracılığıyla bu noksanlık giderilmektedir. Bireylerde en sık rastlanan hastalıklar içinde bulunan astım ve alerjik hastalıkların giderilmesinde kullanılan başlıca ilaçlar içindedır. Bunlar dışında ise çeşitli cilt hastalıkları, ciltte kuruma, romatizma, zehirlenmeler ve idrar yolu iltihaplanmalarında da önemli bir güce sahiptir.

Kaynak: Wikipedia

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu