Müşteri Hizmetleri

Bim Şikayet

Bim Şikayet, müşteri hizmetleri bölümümüzde Bim Şikayet ile alakalı bilgiler paylaştık. Bim Şikayet yazımızın detayları..

Bim Şikayet

Bim şikayet, Bim şikayet hattı, Bim şikayet telefonu var mı? Bim şikayetim var nasıl iletebilirim? Bim şikayet yazma gibi konular ile ilgili bilgi sahibi yer alacağınız bu makalemizi okuyabilir ve şikayetlerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

Bim Şikayet

Türkiye’ nin en yaygın mağazacılık zincirlerinden birisi olan BİM, uygun fiyat aralıkları ve geniş ürün yelpazesi ile her alandaki ihtiyaca ekonomik çözüm oluşturabilme fırsatı sunuyor. Türkiye genelinde 6000’ i aşkın mağazası ile faaliyet göstermekte olan BİM, tüketicilerin son derece ekonomik bir biçimde alışverişlerini gerçekleştirebilmelerine faydalı oluyor. Bundan dolayı de günümüzde bi hayli yoğun biçimde tercih edilmekte. Lakin BİM mağazalarında sunulan ürünlerden, verilen hizmetlere kadar her hususta yüz yüze kalınabilen problemlere ilişkin olarak günümüzde BİM şikayet bildirimleri farklı kanallar aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

BİM mağazalarında yapılan alışverişlerde karşılaşılan sorunlara yönelik olarak şikayet bildirimlerini bi hayli hızlı ve kolay bir biçimde farklı kanallar üzerinden yapabilme olanağı yer alıyor. Genel mağazacılık hizmetlerinin son derece değeriz olması, ilgisiz personel, hijyen kaidelerina uygun olmayan mağaza yapısı gibi birden fazla neden ile BİM şikayet bildirimleri bi hayli hızlı ve kolay bir biçimde gerçekleştirilebilmektedir. Bunun yanında son kullanma tarihi geçmiş ürün, mağaza personellerinin olumsuz tavırları, değeri düşük hizmet yaklaşımı, arızalı ürünler ve kusurlu ürünler hakkında bilgi arayan da kolay ve bi hayli hızlı bir biçimde yetkili birimlere, şikayet bildirimlerini iletebilme şansına sahip olunabiliyor. Böylelikle yetkili birimler aracılığıyla en kısa zaman dilimleri içinde gerekli olan geri dönüşlerin sağlanması poblemlerin giderilmesi ve mağduriyetlerin giderilmesi sağlanabilmektedir.

BİM şikayet bildirimleri ile alakalı olarak BİM müşteri hizmetleri aracılığıyla sağlanan geri dönüşlerde yüksek miktarda olumlu yapı yer alıyor. Yani tüketiciler yönünden yüksek bir tatminiyet yüzdesinin de yapılan şikayetlere istinaden oluşturulabilmesi olabilecek olmaktadır. Tüketiciler farklı şikayet başvuru kanallarını tercih ederek, yaşadıkları poblemlerin çözümünü sağlayabilme şansına sahip olabiliyor. Kurumsal hizmet anlayışının en temel kriterlerinden birisini de şikayet geri bildirimleri oluşturmaktadır.

BİM Şikayet Hattı

Tüketiciler, BİM mağazalarında yüz yüze kaldıkları ürün veya hizmet poblemlerina ilişkin yetkili personellerden şikayet ve mağduriyetinin giderilmesi beklentisi içinde olabiliyor. İşte bu noktada hemen BİM şikayet hattı ile mağaza veya mağaza personelini yetkili birimlere şikayet etmek isteyebiliyor. Direkt olarak şikayet hattı olarak faaliyet gösteren bir BİM telefon numarası yer almıyor olsa da BİM müşteri hizmetleri servisi aracılığı ile tüm işlemlerde olduğu gibi istek, öneri ve şikayet bildirimi işlemlerinde de pratik biçimde çözüm oluşturulabiliyor. Böylelikle yetkili birimlere şikayete söz konusu olan durum ile ilgili detaylı olarak aktarım gerçekleştirilebiliyor.

Bunun yanında BİM müşteri hizmetleri servisinde görevli olan işinde uzman ve uzman müşteri temsilcileri aracılığıyla gerekli olan incelemeler gerçekleştirilerek, tüketicilere geri dönüş sağlanır. Böylelikle tüketicilerin mağduriyetlerinin en kısa zaman dilimleri içinde giderilebilmesi olabilecek oluyor.

BİM Şikayet Telefonu

Türkiye genelinde binlerce mağazasıyla günlük satış ve işlem hacmi son derece yüksek düzeydedir. Bu durumda birden fazla sorunun daha yüksek miktarda görülmesine neden olabiliyor. Bu tip sorunlarda kurumsal hizmet anlayışına ilişkin olarak şikayet hattı destek çözümleri sağlanmaktadır. Bu bağlamda da BİM şikayet telefonu numarası üzerinden tüm ürün yahut hizmet poblemleri için profesyonel destek alabilmek olabilecek oluyor. BİM müşteri hizmetleri telefon numarası olarak da gösterilen “0850” sistemli numara üzerinden şikayet bildirimlerini de yapabilmek olabilecekdür.

Direkt olarak BİM müşteri temsilcileri ile görüşme gerçekleştirilebilecek 0850 254 44 44 telefon numarası üzerinden şikayet bildirimleri gerçekleştirilebiliyor. Yaşanan soruna ilişkin araştırma ve incelemeler en bi hayli hızlı biçimde tamamlanarak, tüketiciye tekrar geri dönüş sağlanmaktadır. Böylelikle çok daha kısa zaman dilimleri içinde mağduriyetin giderilmesi ile yeniden maksimum düzeyde müşteri tatminiyetinin oluşturulabilmesi sağlanmış olur. Bunun dışında “iletiş[email protected]” mail adresi ile “0216 311 79 78” faks numarası da yine şikayet bildirimlerinde kullanılabiliyor.

Arama Kelimeleri: bim şikayet, bim şikayet var, bim şikayet hattı, bim şikayet telefonu, bim şikayetim var

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu